List rektora z okazji 56. urodzin Uniwersytetu Śląskiego

Studentki, Studenci,
Doktorantki, Doktoranci,
Osoby pracujące i kształcące się w Uniwersytecie Śląskim,

minęła właśnie 56. rocznica powstania Uniwersytetu Śląskiego. Każdy kolejny rok istnienia naszej uczelni daje mocniejsze oparcie dla naszej pracy, wzmacnia autorytet publiczny Uniwersytetu, pozwala odważnie i z nadzieją myśleć o jego przyszłości.

Urodziny świętowaliśmy tym razem w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, łącząc je z jubileuszem 55-lecia Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”. Dzięki temu na deskach teatru spotkało się wiele pokoleń pracowników i studentów, którzy przez ponad pół wieku tworzyli i tworzą nadal ten wspaniały Zespół.

Uhonorowaliśmy nagrodami Pro Scientia et Arte znakomitych uczonych: prof. dr. hab. Roberta Hasteroka i prof. dr. hab. Wojciecha Popiołka, zaś tytułami profesor honorowych Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr. hab. Ewę Borkowską oraz prof. dr. hab. Danutę Opacką-Walasek.

Zachęcam obejrzenia relacji z tego wieczoru.

Choć rok 56 nie jest rocznicą okrągłą, to jednak tegoroczne urodziny Uniwersytetu Śląskiego zajmą w jego historii miejsce szczególne za sprawą obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Jesteśmy liderem tego wielkiego przedsięwzięcia, którego dobre skutki pozostaną z nami na długo.

Dziękuję wszystkim Państwu, ponieważ Wasza codzienna praca zbudowała uznanie i zaufanie innych uczelni i samorządów, które powierzyły nam kierowanie tym wielkim projektem.

Już niebawem, 12 czerwca, jedno z wydarzeń kulminacyjnych – 11. edycja EuroScience Open Forum – międzynarodowa konferencja, podczas której naukowcy, przedsiębiorcy, politycy, dziennikarze oraz mieszkańcy będą rozmawiać o najnowszych osiągnięciach z różnych dziedzin nauki i sztuki oraz ich wpływie na społeczeństwo. Zapraszam serdecznie do udziału: https://www.esof.eu/pl. To nasze wspólne dzieło!

Życzę wszystkim członkom naszej wspólnoty akademickiej wielu dalszych sukcesów, nieustającej pasji badawczej i edukacyjnej oraz poczucia siły, jaka płynie z bycia częścią społeczności Uniwersytetu Śląskiego.

prof. dr hab. Ryszard Koziołek
Rektor Uniwersytetu Śląskiego