Naukowczynie z UŚ laureatkami konkursu OPUS 26+LAP/Weave

15.07.2024 - 13:45 aktualizacja 15.07.2024 - 14:01
Redakcja: PK
Tagi: konkursy

Projekty dwóch badaczek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymały finansowanie w ramach konkursu OPUS 26+LAP/Weave realizowanego w ramach Narodowego Centrum Nauki. Naukowczynie będą realizować granty na łączną kwotę ponad 1,5 milionów złotych.

Laureatkami zostały:

• dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego UŚ – projekt pn. „Mapowanie kultury ostatniego zagłębia węglowego w Europie” (403 447 zł),
  • dr Barbara Wójcikowska z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ – projekt pn. „Nieznane oblicze sygnalizacji auksynowej – izoforma MONOPTEROS MP11ir i jej rola w niezależnej od auksyny regulacji ekspresji genów podczas procesu somatycznej embriogenezy” (1 096 780 zł).

OPUS jest największym konkursem grantowym Narodowego Centrum Nauki, w którym wniosek może złożyć każdy badacz, bez ograniczeń co do wieku, doświadczenia i tytułu lub stopnia naukowego.

Naukowczynie i naukowcy mogą starać się o finansowanie projektów realizowanych w polskich jednostkach, bez lub z udziałem partnerów zagranicznych, a także projektów wymagających wykorzystania wielkich, międzynarodowych urządzeń badawczych.

Ścieżka LAP w konkursie umożliwia ubieganie się o finansowanie projektów realizowanych we współpracy międzynarodowej z zagranicznymi zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii-Flandrii w ramach programu Weave.

Pełną listę projektów z grantami można znaleźć na stronie NCN.

Dwóch mężczyzn siedzi przy laptopach, w rękach trzymają coś do pisania przed nimi leżą kartkifot. Scott Graham | Unsplash