Infrastruktura UŚ ze wsparciem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

11.09.2024 - 13:30 aktualizacja 11.09.2024 - 13:30
Redakcja: OO

Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery ULKA uzyskały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego środki finansowe na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej (SPUB) na lata 2024–2026 w wysokości prawie 1,4 mln zł.

Środki te zostaną wykorzystane na utrzymanie w gotowości do prowadzenia badań Mobilnych Laboratoriów Badawczych ULKA (umiejscowionych w załogowym balonie na ogrzane powietrze oraz na samochodzie terenowym), a także aparatury zlokalizowanej w Laboratoriach Stacjonarnych.

ULKA prowadzi badania dotyczące jakości powietrza, a także źródeł pochodzenia oraz sposobu rozchodzenia się zanieczyszczeń w atmosferze. Jako członek konsorcjum ACTRIS wpisana jest na Mapę Infrastruktury Europejskiej i bierze udział w międzynarodowych projektach badawczych. Stara się również o przyjęcie do sieci EARLINET.

Program SPUB jest przeznaczony na utrzymanie w gotowości do prowadzenia badań infrastruktury badawczej, unikatowej w skali krajowej i europejskiej. Konkurs odbywa się raz w roku, a dofinansowanie można otrzymać maksymalnie na trzy lata.

Balon badawczy Uniwersytetu Śląskiego / research hot-air balloon of the University of Silesia

Balon badawczy Uniwersytetu Śląskiego, fot. Julia Agnieszka Szymala