Uniwersytet Śląski na 1. miejscu w rankingu AD Scientific Index

26.09.2024 - 13:16 aktualizacja 27.09.2024 - 09:15
Redakcja: K.S

W najnowszej edycji rankingu AD Scientific Index – World University / Institution Rankings 2025 Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 6. miejsce wśród wszystkich 234 polskich uczelni i instytucji badawczych ujętych w zestawieniu oraz 1. miejsce w województwie śląskim.

W rankingach dziedzinowych (World Institutional Subject Rankings 2025) zajęliśmy czołowe lokaty: 2. pozycję w ramach „Architecture and Design”, 4. pozycję w ramach „Natural Sciences”, 5. pozycję w ramach „Agriculture & Forestry”, 8. pozycję w ramach „Education” oraz 9. pozycję w ramach „Art & Humanities”, w odniesieniu do innych uczelni i instytucji krajowych.

Indywidualne wyniki naszych badaczek i badaczy świadczą również o ogromnym sukcesie. Aż 14 naukowczyń i naukowców z UŚ znalazło się w gronie 500 najlepszych w Polsce, a pierwsza trójka trafiła do ścisłej czołówki – pierwszej setki najlepszych w kraju:

1. prof. dr hab. Jan Kisiel (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  2. prof. dr hab. Marian Paluch (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  3. prof. dr hab. Beata Walczak (Instytut Chemii),
  4. prof. dr hab. Zofia Piotrowska-Seget (Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska),
  5. prof. dr hab. Stanisław Kucharski (Instytut Chemii),
  6. prof. dr hab. Grzegorz Racki (Instytut Nauk o Ziemi),
  7. prof. dr hab. Janusz Gluza (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  8. prof. dr hab. inż. Jarosław Polański (Instytut Chemii),
  9. prof. dr hab. Leszek Marynowski (Instytut Nauk o Ziemi),
  10. dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  11. prof. dr hab. Wojciech Pisarski (Instytut Chemii),
  12. dr hab. Żaneta Wojnarowska (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  13. dr Katarzyna Grzybowska, prof. UŚ (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego),
  14. prof. dr hab. Sebastian Pawlus (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego).

Na szczególną uwagę zasługuje 1. miejsce dr. hab. Roberta Krzysztofika, prof. UŚ z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej w rankingu Top100 polskich badaczek i badaczy w dziedzinie „Architecture and Design”.

Zestawienia prezentowane przez AD Scientific Index oparte są o analizy pracy badawczej. Ranking opracowywany jest głównie na podstawie metryki H-Index, a także w oparciu o i10 i liczbę cytowań, w ujęciu całkowitym oraz obejmującym okres ostatnich sześciu lat.

zawinięty w czerwoną kokardę dyplom leży na otwartej książce