List rektora Uniwersytetu Śląskiego na nowy rok akademicki 2024/2025

Studentki, Studenci,
Doktorantki, Doktoranci,
Osoby pracujące i kształcące się w Uniwersytecie Śląskim,

rozpoczęliśmy nowy rok akademicki. Wbrew chronologii następstwa kolejnych lat historii Uniwersytetu Śląskiego, co roku o tej porze odnawiamy jego trwanie. Jakby mimo kumulacji lat, to właśnie w tym roku ma on znów swój początek. A my razem z nim – wbrew metryce i doświadczeniom – zaczynamy nasze prace od nowa, lecz nieco inaczej, bo z innymi i w innym czasie. W tej dialektyce odnawiania uniwersytetu objawia się jego niezwykłość – jego wieczna współczesność.

Uniwersytety bowiem muszą być wieczne, czyli takie, których kres nie daje się pomyśleć, gdyż poznawanie i nauczanie o efektach poznania nie mają horyzontu spełnienia. Zarazem uniwersytety muszą być współczesne kolejnym pokoleniom studentów, którzy w nie wstępują, aby rozumieć i zmieniać świat, w jakim żyją – tu i teraz. Z tego napięcia między trwaniem uniwersytetu a jego współczesnością wynika nieustanny kryzys, czyli niekończące się pytanie o fundamentalną ideę uniwersytetu: czy jej nie straciliśmy w pogoni za ewaluacją, punktami i grantami? Czy jesteśmy wierni nadrzędnej powinności bezinteresownego poznania? A z drugiej strony, czy jesteśmy wystraczająco dzisiejsi, aby być pożyteczni młodym ludziom, którzy powierzyli nam swój los w nadziei, że wykształcenie akademickie uczyni ich życie lepszym.

Niech nas nigdy nie opuści zbawienna niepewność w udzielaniu odpowiedzi na te pytania. Rodzą one ów twórczy niepokój Ludzi Uniwersytetu, który sprawia, że nic dla nas nie jest zamknięte, ostateczne, spełnione; że można zacząć nowy projekt, nowe zajęcia, nową współpracę; wypróbować nową metodologię, pojechać w nowe miejsce, poznać nowych studentów i doktorantów. W ostatnich latach daliśmy sobie wiele dowodów odnawiającej mocy Uniwersytetu. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic i trwający program „50 Tygodni Nauki”; zawiązanie konsorcjum i żywa współpraca tworzących je siedmiu uczelni publicznych Katowic; Nowa Koncepcja Studiów; prace nad Zieloną Strefą Nauki na brzegach Rawy; niedawno zakończone konkursy dla młodzieży naukowej z całej Europy – EUCYS i TalentOn. A wszystko to „nowe” dzieje się na fundamencie i w ramach Misji powracającego każdej jesieni Uniwersytetu.

Życzę Państwu, aby ten rok akademicki dał Wam poczucie odnowionego sensu pracy, studiowania i uprawiania nauki w naszym Uniwersytecie.

prof. dr hab. Ryszard Koziołek
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek | fot. Julia Agnieszka Szymala