search Intranet
pracownik

Otwarte spotkanie on-line z kolegium rektorskim poświęcone IPO

29.01.2021 - 08:51 aktualizacja 29.01.2021 - 09:05
Redakcja: Marzena Ponicka

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi wprowadzenia w życie Zarządzenia Rektora nr 1/2021 z dnia 7 stycznia tego roku o szczegółowych zasadach i trybie ustalania indywidualnego przydziału obowiązków nauczycieli akademickich (w skrócie IPO), w dniu 2 lutego o godzinie 17:00 odbędzie się otwarte spotkanie on-line z kolegium rektorskim poświęcone IPO.

Spotkanie będzie dostępne na platformie Teams pod linkiem:

Wprowadzenie IPO generuje wiele pytań, dlatego przed spotkaniem należy wyjaśnić kilka kwestii:

1. Głównym powodem wprowadzenia IPO są przepisy ustawyPrawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 roku, które stwierdzają, że obowiązki nauczycieli akademickich leżą w trzech sferach – badawczej, dydaktycznej oraz organizacyjnej, zależnie od grupy pracowniczej, w której zatrudniony jest nauczyciel akademicki (art. 115). Ustawa nałożyła na rektora obowiązek ustalenia szczegółowego zakresu obowiązków nauczyciela akademickiego (w art. 116 ustęp 5). W naszym Uniwersytecie postanowiliśmy ten obowiązek zrealizować w drodze indywidualnego przydziału obowiązków (IPO).
  1. Celem IPO jest zebranie w jednym dokumencie (a docelowo w jednym miejscu w systemie elektronicznym) obowiązków nauczycieli akademickich realizowanych w ramach stosunku pracy w Uniwersytecie. Jest to zatem włączenie do znanych nam przydziałów zajęć dydaktycznych także wykonywanych przez nas zadań badawczych i organizacyjnych. Warto przy tym podkreślić, że IPO pozwoli nam realizować zasadę elastycznego pensum, np. wtedy, gdy kierowanie projektem naukowym lub wykonywanie istotnych zadań na rzecz uczelni uzasadnia obniżenie wymiaru pensum.
  1. Zarządzenie nie wprowadza nowych obowiązków nauczycieli akademickich, a jedynie zbiera w jednym miejscu te już realizowane w naszym uniwersytecie, pozwalając każdemu pracownikowi i jego przełożonemu na ich identyfikację i ewidencjonowanie. W tym rozumieniu, wskazywanie obowiązków w sferze badawczej oraz organizacyjnej jest jedynie ujęciem tego, co każdy z nas robił – prowadził badania naukowe oraz wykonywał prace organizacyjne na rzecz Uniwersytetu, Wydziału czy Instytutu. Często jednak ta właśnie praca była niewidoczna dla bezpośrednich przełożonych, a także dla komisji dokonujących ocen okresowych.
  1. IPO jest równie pomocny dla określenia obowiązków badawczych pracownika. Uczelnie podlegają ewaluacji, a jej wynik ma bezpośredni wpływ na uprawnienia do kształcenia i nadawania stopni naukowych oraz na wynik finansowy uczelni. Dorobek każdego pracownika zaliczanego do liczby N ma wpływ na ten wynik i co za tym idzie deklaracja pracownika o planowanych badaniach i publikacjach pozwala przełożonym na prognozowanie oraz realizację strategii badawczej w ramach dyscypliny. IPO określa podstawowe obowiązki badawcze pracownika.
  1. Wprowadzone w Zarządzeniu z dnia 7 stycznia 2020 r. szczegółowe zasady i tryb ustalania indywidualnego przydziału obowiązków nauczycieli akademickich są efektem kilkumiesięcznych prac zespołu składającego się z przedstawicieli nauczycieli akademickich różnych dyscyplin oraz pracowników administracji Uniwersytetu.  Mamy przy tym świadomość, że samo wprowadzenie tego narzędzia w życie jest zadaniem nowym i złożonym. Z tego względu założyliśmy, że nadchodzący semestr letni bieżącego roku akademickiego będzie okresem testowym dla nowej procedury. Nie ma też związku z najbliższą oceną okresową. Etap testowy jest potrzebny, aby udoskonalone rozwiązanie  wprowadzić od nowego roku akademickiego 2021/2022.

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami przedłużamy termin składania formularzy do końca lutego 2021 r.  Czekamy na Państwa uwagi w sprawie IPO, kierowane na adres: ipo@us.edu.pl