Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych otrzymał dofinansowanie na projekt „Informatyka kwantowa i chemia na rzecz zielonej przyszłości – Uniwersytet Śląski w Katowicach wspiera studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych”
• Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację Działanie: FESL.10.25-Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki
• Wartość projektu: 2 792 044,75 PLN
• Koordynator: dr Katarzyna Kowalska-Szojda, prof. UŚ
• Okres realizacji projektu: 01.01.2024 – 30.06.2026 r.
• Cel projektu: wsparcie uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach poprzez realizację warsztatów praktycznych z zakresu STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) tj. sztucznej inteligencji (SI), informatyki kwantowej, matematyki, chemii podnoszących kompetencje oraz podniesienie atrakcyjności UŚ w zakresie zielonej i cyfrowej gospodarki poprzez doposażenie laboratoriów UŚ i realizację staży przez studentów i studentki kształcących się na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych. W projekcie weźmie udział 445 osób, w tym 430 uczniów i uczennic 7 szkół ponadpodstawowych i 15 studentów i studentek Uczelni. Działania będą realizowane na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych (Katowice, Sosnowiec, Chorzów) i będą obejmowały: – zajęcia praktyczne (warsztaty) z zakresu zielonej chemii oraz AI i Informatyki kwantowej – kursy przygotowawcze do egzaminu maturalnego z chemii, – wsparcie uczestników, finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych oraz olimpiad z zakresu nauk chemicznych, – doposażenie laboratoriów, – realizację staży dla studentów na kierunkach związanych z zieloną i cyfrową gospodarką (np. chemia, informatyka) w siedzibach firm.
Pozyskanie dofinansowania na projekt „jUŚt transition – Potencjał Uniwersytetu Śląskiego podstawą Sprawiedliwej Transformacji regionu”
• Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację Działanie: FESL.10.25-Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki
• Wartość projektu: 16 761 209,74 PLN
• Dofinansowanie ze środków europejskich: 15 085 088,76 PLN
• Budżet krajowy: 1 676 120,98 PLN
• Koordynator: prof. dr hab. Michał Baczyński
• Okres realizacji projektu: 01.01.2024 – 30.06.2026 r.
• Cel projektu: wzmocnienie potencjału Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na rzecz efektywnego wsparcia sprawiedliwej transformacji oraz przyszłych kadr regionu, co zostanie osiągnięte dzięki wdrożeniu działań wpływających na rozwój instytucjonalny uczelni oraz poprzez udzielenie wsparcia indywidualnego osobom stanowiącym społeczność akademicką. Rozwój instytucjonalny obejmował będzie wzmocnienie potencjału kadrowego oraz infrastrukturalnego Biura Karier, Szkół Doktorskich oraz Wydziałów UŚ powiązanych z procesem zmian-z kierunkami zielonej i cyfrowej gospodarki. Wsparcie indywidualne udzielane będzie studentom/studentkom, nauczycielom/nauczycielkom akademickim, doktorantom/doktorantkom oraz przedstawicielom/przedstawicielkom otoczenia społeczno-gospodarczego. Dzięki projektowi uczelnia będzie miała możliwość kreowania i rozwoju nowych kierunków przemysłu jak np. sztuczna inteligencja, VR, cyberbezpieczeństwo, zielona chemia i energetyka, biotechnologia i ochrona środowiska.
Pozyskanie dofinansowania na stworzenie Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii
• Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację Działanie: FESL.10.13-Infrastruktura szkolnictwa wyższego na potrzeby transformacji
• Całkowita wartość projektu: 251 243 634,16 PLN
• Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej dla UŚ: 189 935 954,10 PLN
• Koordynator: prof. dr hab. Robert Musioł
• Okres realizacji projektu: 17.03.2023 – 31.12.2027 r.
• Cel projektu: Podniesienie jakości i warunków kształcenia (na kierunkach praktycznych i zawodowych) na poziomie wyższym kadr przyszłości transformującego się regionu poprzez utworzenie Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii w Katowicach. W ramach projektu zaplanowano wydatki na wybudowanie 7 kondygnacyjnego budynku Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii oraz zakup wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania obiektu jako jednostki edukacyjnej. Elementy oraz rozwiązania zastosowane w obiekcie będą zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu oraz Gospodarką Obiegu Zamkniętego. Stworzenie Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii pozwoli na elastyczne dostosowanie programów studiów prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach do potrzeb regionalnego i krajowego rynku pracy oraz oczekiwań szeroko rozumianego otoczenia społeczno-gospodarczego uczelni. Nowoczesna i funkcjonalna infrastruktura badawczo-dydaktyczna zaoferuje do realizacji w jej przestrzeniach nowych jakościowo pakietów edukacyjnych wzbogaconych w stosunku do dotychczasowej oferty o nowe specjalności/specjalizacje oraz model kształcenia mające charakter dualny.
Wydział Nauk Przyrodniczych otrzymał dofinansowanie na projekt „Transformersi w szkołach – Edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie”
• Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację Działanie: FESL.10.25-Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki
• Wartość projektu: 3 440 110,00 PLN
• Koordynator: dr hab. Iwona Jelonek, prof. UŚ
• Okres realizacji projektu: 01.01.2024 – 30.06.2026 r.
• Cel projektu: Podniesienie kompetencji uczennic i uczniów (UK/UM) szkół ponadpodstawowych, a tym samym zwiększenie ich konkurencyjności na rynku pracy w perspektywie zielonej transformacji, poprzez realizację kompleksowych działań w okresie 01.01.2024 – 30.06.2026 r. Realizacja zaplanowanych działań przyczyni się do realizacji głównego celu FST tj. łagodzenia skutków społecznych, gospodarczych i środowiskowych przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu. W projekcie weźmie udział 1160 UK/UM z 11 szkół średnich w Katowicach, Knurowie, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Sosnowcu, Wodzisławiu Śląskim i Zabrzu. Działania będą obejmowały: – kurs stacjonarny realizowany przez pracowników UŚ, – zajęcia terenowe z dydaktykami UŚ, – doradztwo zawodowe i sesje role model z ekspertkami, – tutoring dla uczestników konkursów, – warsztaty edukacyjne, – utworzenie bazy wiedzy.
Program ERASMUS+ 2024 – złożono 22 wnioski
Akcje programu ERASMUS+ co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród pracowników Uniwersytetu Śląskiego. W ramach naborów prowadzonych w lutym i marcu 2024 r. pracownicy uczelni złożyli ostatecznie aż 22 wnioski, w tym: • 2 wnioski w ramach w akcji Erasmus MUNDUS, wspierającej przygotowanie lub realizację studiów kończących się podwójnym bądź wspólnym międzynarodowym dyplomem. Wniosek realizację studiów złożono z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji pt. „Digital Creativity Art&Science European Master Program” oraz na przygotowanie programu studiów z Wydziału Nauk Przyrodniczych pt. „Ecology and Sustainability of Global Changes”. • 3 projekty partnerskie w akcji Budowanie potencjału w szkolnictwie wyższym; • 17 projektów w akcji Szkolnictwo Wyższe – Partnerstwa Współpracy, w tym 5 projektów liderskich i 12 projektów partnerskich.