search Intranet
pracownik

Szkolenia e-learningowe i materiały szkoleniowe

Centrum Kształcenia na Odległość

Centrum Kształcenia na Odległość w Uniwersytecie Śląskim stanowi ogólnouczelnianą jednostkę organizacyjną Uniwersytetu Śląskiego, prowadzącą działalność w zakresie kształcenia elektronicznego oraz wykorzystania do tego celu technologii internetowych. Zakres jego działalności oraz kontakty do Pełnomocników Wydziałowych ds. Kształcenia na Odległość znajdują się na podstronie: O nas | Centrum Kształcenia na Odległość | Strona główna (us.edu.pl) Kliknięcie przycisku „wykładowca” odsłania serię zasobów: informacji, instruktaży, procedur i tutoriali umożliwiających pracownikom (nie tylko nauczycielom akademickim) tworzenie kursów czy testów na platformie Moodle oraz uruchamianie badań ankietowych na platformie Lime Survey.

Nowa Koncepcja Studiów

Nowa koncepcja kształcenia na studiach licencjackich, inżynierskich i jednolitych magisterskich została opracowana przez zespół pracowników reprezentujących wszystkie wydziały, jednostki administracyjne odpowiedzialne za organizację dydaktyki oraz przedstawicieli samorządu studenckiego UŚ. Wdrażana jest sukcesywnie od października 2023 roku.

W ujęciu koncepcji model kształcenia licencjackiego składa się z dwóch obszarów: modułów kierunkowych prowadzących do dyplomu z danego kierunku oraz modułów otwartych, tzw. uniwersyteckich, które wzbogacają kształcenie kierunkowe i wiążą je z wiedzą z innych dyscyplin obecnych w naszym uniwersytecie. Obie części programu stanowią całość, w obrębie której student dokonuje wyboru modułów uniwersyteckich.

Na stronie prezentującej prace wdrożeniowe oraz założenia Nowej Koncepcji Studiów znajdują się informacje, wytyczne, tutoriale i inne materiałw z zakresu doskonalenia programów studiów I stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich zgodnie z jej założeniami.

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych na platformie e-learningowej

Szkolenie obejmuje zagadnienia z zakresu ochrony danych osobowych, m.in.:

• jak należy zachować się w przypadku phishingu (oszustwa zmierzającego do wyłudzenia danych osobowych);
  • zapoznanie z zasadami i legalnymi podstawami przetwarzania danych osobowych;
  • w jakich sytuacjach i kiedy spełniać obowiązek informacyjny RODO (tzw. klauzula informacyjna RODO);
  • jak realizować prawa osoby, której dane dotyczą;
  • jak legalnie przekazywać dane osobowe (w drodze umowy powierzenia lub udostępnienia danych).

Uwaga!

Wymaga zalogowania się przez Centralny System Uwierzytelniania (należy wpisać indywidulany login i hasło do systemu CAS).

Kurs BHP - szkolenie okresowe dla pracowników 2024

Szkolenie okresowe z zakresu BHP obejmuje kilka ważnych tematów, m.in.:

• prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika ujęte w Prawie pracy, wpływ czynników szkodliwych i uciążliwych na organizm człowieka, wypadki przy pracy i choroby zawodowe, profilaktyka szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, urlopy pracownicze, praca przy komputerze, ochrona pracy kobiet, transport ręczny dla mężczyzn, pierwsza pomoc przedlekarska, ochrona przeciwpożarowa.

Kurs należy przechodzić w kolejności podanej w zasadach korzystania z kursu BHP. Po dokonaniu wyboru zagrożeń dodatkowych, na które narażony jest pracownik podczas wykonywania pracy przechodzi się do zagadnień.

Uwaga!

Wymaga zalogowania się przez Centralny System Uwierzytelniania (należy wpisać indywidualny login i hasło do systemu CAS).

Kurs BHP - szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami 2024

Szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami z zakresu BHP obejmuje kilka ważnych tematów, m.in.:

• prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika ujęte w Prawie pracy, równe traktowanie w zatrudnieniu, wpływ czynników szkodliwych i uciążliwych na organizm człowieka, wypadki przy pracy i choroby zawodowe, profilaktyka szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, urlopy pracownicze, praca przy komputerze, ochrona pracy kobiet, transport ręczny dla mężczyzn i kobiet, pierwsza pomoc przedlekarska, ochrona przeciwpożarowa.

Kurs należy przechodzić w kolejności podanej w zasadach korzystania z kursu BHP. Po dokonaniu wyboru zagrożeń dodatkowych, na które narażony jest pracownik podczas wykonywania pracy, przechodzi się do zagadnień.

Kurs BHP dla pracowników NNA wykonujących pracę zdalną

Regulacje dotyczące pracy zdalnej określone są w Kodeksie Pracy (Roz. IIc  – Art. 6718 – Art. 6734).

W zakresie treści szkolenia obejmują następujące tematy: definicja pracy zdalnej, zasady traktowania pracownika wykonującego pracę zdalną, uzgodnienie umowy o pracę zdalną wykonywaną poza biurem, BHP przy pracy zdalnej, ocena ryzyka zawodowego, kontrola wykonywania pracy zdalnej przez pracodawcę, wypadki przy pracy zdalnej, zasady bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej, postępowanie w razie wypadku – pierwsza pomoc przedlekarska.

Szkolenie należy wykonać w kolejności prezentowanych tematów.

Cyberbezpieczeństwo

Szkolenie z zakresu byberbezpieczeństwa w sieci zawiera materiał video pt.: Bezpieczne hasła, bezpieczne usługi cyfrowe – Cyberhigiena.

Uwaga!

Przepisy archiwalno-kancelaryjne w UŚ w skrócie

W materiale poszkoleniowym znajdują się zasady pracy biurowej obowiązujące pracowników Uniwersytetu. Zasady są regulowane przez normatywy kancelaryjno-archiwalne, m.in.: Jednolity rzeczowy wykaz akt wprowadzony, Instrukcja kancelaryjna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instrukcja archiwalna Uniwersytetu Śląskiego. Materiał zawiera także informację o wprowadzeniu systemu EZD – (Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją) wspomagającego wykonywanie czynności kancelaryjnych.