Warsztaty krytyczne w ramach otwartej próby spektaklu dyplomowego „Bezdech”

25.05.2017 - 10:58 aktualizacja 25.05.2017 - 10:58
Redakcja: admin

28 maja 2017 roku o godz. 18.00 w Bytomskim Centrum Kultury rozpoczną się warsztaty krytyczne zorganizowane w ramach otwartej próby spektaklu dyplomowego „Bezdech” w reżyserii i choreografii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej. Będzie to pierwsze, pilotażowe spotkanie łączące aktorów i twórców Teatru Tańca związanych z bytomskim Wydziałem Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego oraz badaczami, krytykami i widzami teatralnymi. Spotkanie będzie polegać na pokazaniu fragmentów spektaklu „Bezdech” oraz dyskusji na jego temat ze studentami i twórcami. Uczestnicy wydarzenia będą się zastanawiać nad tym:

• jak pisać/rozmawiać o tańcu,
  • na co zwracać uwagę,
  • technikami tańca a dramaturgią w teatrze,
  • znaczeniem ruchu,
  • problemem aktor czy tancerz.

Moderatorami dyskusji będą:

• mgr Miłosz Markiewicz – historyk sztuki i kulturoznawca, doktorant w Zakładzie Estetyki i Antropologii Przestrzeni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zajmujący się przede wszystkim etyką i estetyką posthumanizmu (zwłaszcza związanym z nimi zagadnieniem wspólnoty), filozofią portretu oraz problematyką dotyczącą zmysłowego poznania i rozumienia,
  • dr Sylwia Hefczyńska-Lewandowska z Wydziału Teatru Tańca , wieloletnia tancerka i kierownik artystyczny zespołu Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu,
  • Filip Pawlak – student produkcji filmowej Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ, związany ze śląskim środowiskiem tanecznym (Teatr Rozbark w Bytomiu, Wydział Teatru Tańca PWST, Inqubator Teatralny, grupa BesKitu), performer w projektach partycypacyjnych Rafała Urbackiego („Gatunki Chronione”, „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci”), aktywista i dziennikarz lokalny (Radio Egida), członek samorządu studenckiego i Senatu UŚ.

Organizatorami wydarzenia są Wydział Teatru Tańca w Bytomiu oraz Zakład Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://bytom.pwst.krakow.pl/warsztat-krytyczny-bezdech.