Młodzi naukowcy otrzymali Diamentowe Granty

26.09.2016 - 11:21 aktualizacja 26.09.2016 - 11:21
Redakcja: admin

Wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów prowadzących badania naukowe o wysokim stopniu zaawansowania to główny cel konkursu Diamentowy Grant, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W piątej edycji prestiżowego programu wyłoniono 83 laureatów, którym łącznie przyznano blisko 16 milionów zł na realizację projektów. Wśród laureatów znajdują się młodzi naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim:

• Żaneta Garczyk z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, której projekt „Nieniszcząca metoda określania objętości porów na powierzchni biomateriałów przeznaczonych do implantacji ortopedycznej” uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 220 tys. zł
  • oraz Bartosz Baran z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, student Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Jego projekt „Behawioralna i neurohistologiczna charakterystyka mutantów dwóch linii świerszcza domowego (Acheta domesticus) z deficytami pigmentów wzrokowych” otrzyma dofinansowanie blisko 195 tys. zł.

Diamentowe Granty przyznawane są od 2012 roku. Dzięki nim finansowanie uzyskują projekty wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, posiadających wyróżniający się dorobek naukowy i prowadzący pod kierunkiem opiekuna naukowego badania na wysokim poziomie. Do piątej edycji konkursu wpłynęło 277 wniosków, nowością była dwuetapowa procedura oceny wniosków – na pierwszym etapie ocenie podlegały osiągnięcia młodych naukowców, w drugim – wnioski opiniowali recenzenci oraz zespół interdyscyplinarny. Maksymalną wysokość grantów dostosowano również do specyfiki dyscyplin naukowych (180 tys. zł dla nauk humanistycznych, społecznych, nauk o sztuce i twórczości artystycznej oraz 220 tys. zł dla nauk ścisłych, technicznych i nauk o życiu).

Pełna lista laureatów konkursu dostępna jest na stronie: www.nauka.gov.pl