Prof. Jacek Szade koordynatorem linii badawczej PHELIX synchrotronu SOLARIS

12.07.2016 - 11:15 aktualizacja 12.07.2016 - 11:15
Redakcja: admin

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Narodowemu Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS dotację na budowę linii badawczej spektroskopii miękkiego promieniowania rentgenowskiego PHELIX. Koordynatorem linii badawczej PHELIX został prof. dr hab. Jacek Szade z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego – koordynator ds. rozwoju infrastruktury badawczej Centrum SOLARIS.

Źródłem promieniowania dla linii będzie undulator emitujący fotony o zmiennej polaryzacji z zakresu energii 50–1500 eV. Linie takie, jak PHELIX funkcjonują w prawie wszystkich synchrotronach na świecie, a zapotrzebowanie na czas badawczy na nich stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego też PHELIX znalazła się na liście priorytetowych kierunków rozwoju infrastruktury SOLARIS, wyznaczonych przez Konsorcjum Polski Synchrotron, skupiające 36 uczelni i instytutów naukowo-badawczych, w tym Uniwersytet Śląski. SOLARIS wyposaży swoją aparaturę w urządzenia najnowszej generacji, co zapewni jej konkurencyjność wobec innych ośrodków.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.