Wydarzenie pt. „Chcemy Rzeki. Święto Rawy”

20.05.2024 - 14:16, aktualizacja 23.05.2024 - 10:43
Redakcja: OO

Uniwersytet Śląski w Katowicach wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach zapraszają na wydarzenie „Chcemy Rzeki. Święto Rawy”, które odbędzie się 25 maja 2024 r. w godzinach od 8.00 do 21.00 na terenie katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12). Wydarzenie poprzedzą liczne atrakcje przygotowane przez naukowców i naukowczynie oraz studentki i studentów uczelni należących do Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki.

Idea święta wyrasta z refleksji dotyczącej społecznej użyteczności sztuki oraz praktyk terenowych skoncentrowanych wokół przemysłowego dziedzictwa regionu. W wyniku działań człowieka Rawa utraciła pierwotny ekosystem, jest splotem naturalnych i sztucznych (przemysłowych, miejskich i kulturowych) sił. Jest przedmiotem radykalnego procesu przekształceń, przemieszczeń, zanieczyszczeń, oczyszczań, odkrywania i zakrywania. Rawa wraz z nie-swoimi wodami (często produktami ubocznymi przemysłowej przemiany materii) niesie historię wielkich zmian, kondensując w sobie historię.

Święto Rawy – opis koncepcji (autor: prof. dr hab. Grzegorz Hańderek, rektor ASP w Katowicach)

Harmonogram wydarzenia

21 maja 2024

19.30

• RAWA. Porwie cię ten nurt, działania performatywne w Piątym Domu, Pola Janiszewska, Zuzanna Sekta, Maja Słowikowska

24 maja 2024

10.00

• Wolne słuchanie Rawy – akustyczne środowisko rzeki, warsztat, Paulina Walczak-Hańderek i Zofia Paśnik (obowiązują zapisy rawa@asp.katowice.pl)

11.00

• Rawenalia, warsztaty, dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek, prof. UŚ, dr Magdalena Ochwat, dr hab. Mirosław Nakonieczny, prof. UŚ, prof. dr hab. Piotr Skubała, dr hab. Mariola Krodkiewska, prof. UŚ. Wydarzenie składa się z 5 etapów: spacer badawczy, opowieść o Rawie nad Rawą, stanowisko pomiaru wody z wykorzystaniem sprzęty z WNP, rozmyślania o Rawie nad Rawą, zawieszenie wstążek przez każdego ucznia na moście na Rawie i ich wspólne, kolektywne odczytanie

25 maja 2024

8.00

• Biodróż Rawą, spacer, Michał Książek

10.00

• Nordic walking, zajęcia sportowe, AWF w Katowicach, dr Marzena Paruzel-Dyja

11.30

11.40

• Jestem Rzeką – Rawa, happening Sióstr Rzek, Cecylia Malik, zbiórka pod Galerią Rondo Sztuki

12.00

• Śpierawy, performance, Marta Cesarska i Magdalena Ferdyn
  • Nordic walking, zajęcia sportowe, AWF w Katowicach, dr Ryszard Grzywocz, prof. AWF
  • Skok nad Rawą, performance, dr Mikołaj Szpaczyński
  • Rozmowy rzeki – Dziedzictwo wody, dr hab. Anna Gomóła, prof. UŚ; dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ, dr Adam Hajduga, prowadzenie: dr Adam Pisarek

13.30

• Rozmowy rzeki – Rzeka żywa, dr Małgorzata Owczarska, Cecylia Malik, Maciej Robert, prowadzenie: prof. dr hab. Ryszard Koziołek

14.00

• Zarybiamy Rawę, warsztat, Fundacja Iskierka
  • Warsztaty w kolorze blue. Zróbmy razem zielnik!, Pracownia Sezonowa (dr Joanna Zdzienicka-Obałek, dr Paweł Szeibel)
  • Warsztaty wyplatania z wikliny, Stowarzyszenie Serfenta (obowiązują zapisy rawa@asp.katowice.pl)
  •  i rzekła Rzeka:, warsztaty, Asi Mina aka Joanna Bronisławska

16.00

• Rawttage (Rawa frottage), warsztaty, Aleksander Steblik
  • Body-painting nad Rawą, działania malarsko-performatywne, Marta Kołodziej
  • Spacer z nurtem, Centrala (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis)
  • Wolne słuchanie Rawy – akustyczne środowisko rzeki, instalacja dźwiękowa, Paulina Walczak-Hańderek i Zofia Paśnik

18.00

• Soundscape set, koncert, Marcin Dymiter

20.00

•  Odra Sound Design, koncert, Michał Zygmunt

Imprezie towarzyszą interwencje studenckie:

Radosław Chorab: „Rawa ambient”, Szymon Mazur: „wyp-RAWA” gra RPG, Agata Kustwan: „Ścieżka edukacyjna”, Martina Yelyzaveta: „Rzeki i wojny”, Zofia Gala: „Nadrawiańska mapa rowerowa”, Marta Jagoda-Błaszczak: „Dopływ”.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie wydarzenia na Facebooku.