Zadania w projekcie obejmują m.in.:
- podnoszenie kompetencji kadr Uniwersytetu z zakresu dostępności poprzez szkolenia,
- zwiększenie zakresu dostępności uczelni, poziomu otwartości i uniwersalności oraz likwidację barier architektonicznych,
- udoskonalenie procesu kształcenia poprzez wprowadzenie technologii wspierających i zwiększających samodzielność członków społeczności.
Projekt zakłada adaptację 20 uczelnianych budynków do potrzeb osób z dysfunkcjami. W rezultacie powstaną Pokoje wyciszeń, z których będą mogli korzystać studenci mający trudności z uczestnictwem w typowych zajęciach z grupą. Dodatkowo zostanie wprowadzona możliwość wykorzystania „stremingu” ułatwiająca uczestniczenie w zajęciach zdalnych.
W projekcie przewidziano także powstanie Mobilnej Aplikacji Pomocowej zawierającej informacje o dostępności na terenie uczelni. Ciekawym elementem aplikacji ma być tzw. Panic Button – system umożliwiający wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia wynikającego z trudnych sytuacji.
Istotnym etapem projektu będzie utworzenie Centrum Projektowania Uniwersalnego, którego celem ma być konsolidacja wiedzy, kompetencji i umiejętności, tak by mogły być one dostępne dla wszystkich grup odbiorców.
Dofinansowanie projektu przedstawia umowa w ramach PO WER Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych a jego realizacja została zaplanowana na trzy lata. Wdrożenie projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku, natomiast zakończenie jest przewidziane we wrześniu 2023 roku.