Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

search Intranet
pracownik
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Badania reputacyjne na potrzeby wiodących rankingów międzynarodowych

26.01.2021 - 18:21 aktualizacja 26.01.2021 - 18:21
Redakcja: OO
Tagi: badania reputacyjne, ranking

W pierwszej połowie 2021 roku zostaną przeprowadzone badania reputacyjne, których wyniki zostaną uwzględnione przy tworzeniu trzech wiodących międzynarodowych rankingów uczelni: Times Higher Education World University Rankings (THE WUR), QS World University Rankings (QS) oraz U.S. News Best Global Universities Rankings. Mając na względzie starania całego rodzimego środowiska akademickiego na rzecz poprawy pozycji polskich uczelni w międzynarodowych rankingach, prosimy o udział w badaniach tych z Państwa, którzy otrzymali już zaproszenie – albo też otrzymają je wkrótce – oraz o udzielnie odpowiedzi rzetelnych i racjonalnych.

Obecnie prowadzone jest już badanie Academic Reputation Survey 2021, które posłuży do sporządzenia Times Higher Education World Reputation Rankings (będącego częścią wrześniowego rankingu w głównym Times Higher Education World University Rankings). To bieżąca edycja corocznego badania, w którym akademicy z całego świata (przed rokiem było to ponad 10 tys. odpowiedzi) wskazują wiodące, ich zdaniem, uczelnie w zakresie kształcenia oraz prowadzenia badań w swojej dziedzinie nauki. Aby zapewnić reprezentatywny rozkład naukowców pod względem geograficznym i przedmiotowym, badanie ma charakter zamknięty, co oznacza, że wybrani pracownicy naukowi otrzymali mailowe zaproszenie do udziału w tym badaniu. Przesłanie odpowiedzi możliwe jest do końca lutego 2021 roku.

W pierwszym kwartale roku odbędzie się badanie na potrzeby QS World University Rankings (w tym przypadku respondentów wskazuje uczelnia macierzysta), natomiast w drugim kwartale roku zostanie przeprowadzone badanie w ramach U.S. News Best Global Universities Rankings (które także będzie miało charakter zamknięty).

Badania reputacyjne są niezwykle ważne w konstruowaniu międzynarodowych rankingów i końcowego wyniku osiąganego w nich przez daną uczelnię: w metodologii U.S. News stanowią 25%, w zestawieniu THE WUR – 30%, a w rankingu QS – aż 50%. W ostatnich latach zanotowano jednak bardzo niskie wskaźniki odpowiedzi wśród polskich naukowców.

Biorąc pod uwagę silną konkurencję ze strony zagranicznych uczelni, szczególnie ważne może się okazać zwrócenie uwagi na obszary badawcze, w których należymy do światowej czołówki. Bardzo cenne będą także wszystkie działania promocyjne na rzecz zaangażowania pracowników uczelni w tę formę wzmacniania pozycji polskiego środowiska akademickiego.

return to top