Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

search Intranet
pracownik
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Archiwizacja serwisów internetowych

14.03.2023 - 15:20 aktualizacja 14.03.2023 - 15:20
Redakcja: OO

W Uniwersytecie Śląskim trwają prace, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczelni i jej systemów informatycznych przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni. W ramach prowadzonych działań przeprowadzono analizę serwisów, z której wynika, że część stron jest nieaktualizowana i nie ma odpowiednich zabezpieczeń. W celu uniknięcia problemów z bezpieczeństwem systemów, sieci, a także ze względu na dbałość o wizerunek uczelni w cyberprzetrzeni, po konsultacjach z działami zajmującymi się administracją sieci podjęto decyzję, że wybrane strony zostaną poddane zarchiwizowaniu.

Działania prowadzone przez Dział Administracji Sieci i Usług Sieciowych będą polegały przede wszystkim na aktualizacji zabezpieczeń serwisów internetowych w domenie us.edu.pl oraz archiwizacji i wyłączeniu dostępu do niezabezpieczonych serwisów.

Wszystkie działania będą podejmowane po konsultacji z administratorem danego serwisu. Do dysponentów stron internetowych zostaną przesłane prośby o aktualizację serwisów w terminie dwóch tygodni od momentu przesłania wiadomości. W przypadku kiedy strona nie zostanie zaktualizowana, serwis zostanie przekazany do zarchiwizowania, a dostęp do niego nie będzie już możliwy.

Szczegółowe informacje znajdują się w piśmie okólnym nr 4 rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 2 marca 2023 r. w sprawie weryfikacji odporności uniwersyteckich witryn internetowych na niechciane działania zewnętrzne.

Liczymy na Państwa zrozumienie związane z prowadzonym procesem. Chcemy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo, a także wspomóc Państwa w zabezpieczeniu danych przechowywanych na stronach.

osoba pisząca na laptopie

fot. Unsplash

return to top