search Intranet

Projekt TRANSIENCE | zaproszenie do grupy eksperckiej

22.07.2024 - 10:04 aktualizacja 22.07.2024 - 10:11
Redakcja: Marzena Ponicka

Planowana data wydarzenia 18.09.2024 r.
Forma spotkania/warsztatów stacjonarna
Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, ul. Ligocka 103, Katowice
Godzina  10.00 – 13.00
Uczestnicy szkolenia kadra uczelni, doktoranci, studenci
Kategoria tematyczna warsztaty, spotkania, wydarzenia

Zaproszenie przedstawiciela Uniwersytet Śląski do udziału w spotkaniu i pracach grupy eksperckiej projektu TRANSIENCE.

TRANSIENCE to międzynarodowy projekt badawczy programu Horyzont Europa, którego Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum jest jedynym partnerem z Polski. Prace  projektu dotyczą opracowania modeli transformacji europejskiego przemysłu z uwzględnieniem potrzeb jego dekarbonizacji, prowadzenia działalności według zasad obiegu zamkniętego i łagodzenia zmian klimatu (MIC3).

img
Cele TRANSIENCE będą osiągane poprzez analizę szeroko zakrojonych przekształceń, które muszą podjąć poszczególne gałęzie przemysłu, aby przejść na neutralność klimatyczną UE do 2050 roku. Aktywność  projektu skupia się wokół czterech klastrów regionalnych:

• Kraju Basków w Hiszpanii,
  • Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech,
  • Porcie Rotterdam w Holandii,
  • Górnym Śląsku w Polsce.

Niezmiernie istotnym narzędziem do osiągnięcia celu TRANSIENCE jest proces interdyscyplinarnego i partycypacyjnego współtworzenia modelu z udziałem zaangażowanych stron, przede wszystkim reprezentantów sektora przemysłu, organizacji branżowych, administracji publicznej, nauki i technologii.

Czego oczekujemy?

Aktywne uczestnictwo w warsztatach regionalnych w celu zebrania informacji na temat potrzeb przemysłu woj. śląskiego związanych z obiegiem zamkniętym, dekarbonizacją i zrównoważonym rozwojem. Wkład ten zapewni, że twórcy MIC3 wezmą pod uwagę rzeczywiste aspekty konkretnych branż w swoich postępach.

Co zyskuje uczestnik – ekspert?

• Wkład w proces rozwoju modelu (open source) zatwierdzonego przez Komisję   Europejską w celu kształtowania przyszłych polityk i strategii branżowych,
  • Status potencjalnego użytkownika MIC3 (lub jego uproszczonej wersji) po zakończeniu projektu i zapewnienie sobie dostępu do wyników modelowania stanowiącego odpowiedź na wyzwania przemysłu w danym regionie,
  • Obecność w procesie strategicznego modelowania przemysłowego o znaczeniu na poziomie europejskim,
  • Wzmocnienie relacji z pozostałymi uczestnikami procesu oraz innymi interesariuszami z regionu.