Projekty 2022
Informacje o złożonych wnioskach projektowych i wygranych konkursach przez Uniwersytet Śląski w Katowicach w 2022 roku.
Sukcesy w konkursach NCN
Łączna wartość dofinansowania to ponad 6 500 000 zł.
Po pięć zwycięskich projektów przypada na Wydział Humanistyczny oraz na Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, a po dwa – na Wydział Nauk Przyrodniczych oraz Wydział Prawa i Administracji.
Projekt współpracy z Mariupolem dofinansowany z NAWA
• Przyznane dofinansowanie dla UŚ: 699 700,00 PLN.
Trzy projekty dofinansowane w ramach programu MEiN dedykowanego studentom „Najlepszy z Najlepszych”
• Celem projektu pt. „Najlepsi z najlepszych! 4.0” jest wspieranie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej. Dofinansowanie może być przeznaczone m.in. na udział w międzynarodowych zawodach, konkursach oraz konferencjach. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Dofinansowanie pozyskane w ramach projektu partnerskiego Fundusze Wyszehradzkie
• Jednostka realizująca: Wydział Humanistyczny.
Sukces Centrum Studiów Polarnych
• Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu CRIOS.
Trzy wnioski UŚ dofinansowane w konkursie „Promocja języka polskiego” NAWA
• Cel: Celem projektu jest promocja zainteresowania nauką języka polskiego jako obcego studentów włoskich uczelni oraz podwyższenie kompetencji językowych obecnych studentów polonistyk w wybranych uczelniach we Włoszech.
Sukces UŚ w konkursie „Doskonałość dydaktyczna uczelni”
Kolejny projekt UŚ w programie ERASMUS+ Partnerstwa Strategiczne
• Koordynatorem projektu ze strony UŚ będzie dr hab. Katarzyna Borzucka-Sitkiewicz z Wydziału Nauk Społecznych.
Sukces UŚ w programie Horyzont Europa – komponent DEMOCRACY
• Opis: W ramach projektu zostanie stworzona solidna i kompleksowa baza wiedzy na temat długoterminowej dynamiki i czynników prognostycznych w zakresie zaufania do instytucji politycznych demokracji przedstawicielskiej (partii, organów wykonawczych, parlamentów, sądownictwa itp. W ramach projektu zbadana zostanie rola nowych wzorców zachowań wyborczych, w tym zmienności zmienności wyborów i tendencji do zmniejszania się frekwencji wyborczej, a także implikacje pojawienia się nowych ruchów społecznych i partii dla włączenia społecznego, ruchów społecznych i partii dla inkluzywności, reprezentatywności i legitymizacji w europejskich demokracji europejskiej. W ramach projektu zbadany zostanie średnio- i długoterminowy wpływ przemian społeczno-ekonomicznych związanych z pandemią korony, kryzysem gospodarczym, a ostatnio – kryzysem energetycznym, migracyjnym i uchodźczym spowodowanym wojną na Ukrainie na poziom zaufania politycznego, wydajność, przejrzystość i żywotność systemów demokratycznych w UE. Wreszcie, w ramach projektu opracowany zostanie wielopoziomowy plan działań politycznych, obejmujący zestaw krótko-, średnio- i długoterminowych interwencji na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i unijnym, oparty na ocenie ich ogólnej skuteczności i zgodności z krajowym kontekstem kulturowym i politycznym.
Sukces UŚ w Programie JUSTICE
• Celem projektu jest przeszkolenie sędziów w zakresie korzystania z narzędzi prawnych UE w obszarach praworządności i ochrony danych osobowych, a w zakresie ponadnarodowego stosowania norm prawa cywilnego i karnego. Projekt będzie skierowany przede wszystkim do sędziów w państwach członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej poprzez zapewnienie szkoleń i materiałów w odpowiednich językach (bułgarski, chorwacki, angielski, polski i rumuński), aby obniżyć barierę językową oraz umożliwienie szerokiego udziału sędziów z całego regionu oraz wzmocnienie ich wzajemnych kontaktów i współpracy.
Kolejny projekt UŚ dofinansowany w konkursie NAWA
• Koordynatorem projektu będzie prof. dr hab. Jolanta Tambor.
Sukces Wydziału Nauk Przyrodniczych w programie Horyzont Europa
• Koordynatorem projektu ze strony UŚ będzie prof. dr hab. Robert Hasterok.
Sukces UŚ w konkursie na projekty dotyczące przedsiębiorczości uczelni
• Wartość projektu: 1 201 482,25 EUR, planowane dofinansowanie dla UŚ: 269 556,25 EUR.
Sześciu pracowników UŚ wśród laureatów konkursu MEiN na Stypendia dla wybitnych młodych naukowców
• Pełna lista stypendystów na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ogloszenie-wynikow-postepowania-w-sprawie-przyznania-stypendiow-ministra-edukacji-i-nauki-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow-w-2022-r-edycja-17
Wnioski w Programie MEIN Najlepszy z Najlepszych
• Przedmiotem programu wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach. Wsparcie finansowe może być przeznaczone w szczególności na sfinansowanie uczestnictwa studentów w międzynarodowych zawodach, konkursach, konferencjach. Środki finansowe mogą być przeznaczone także na zakup materiałów i usług bezpośrednio związanych z celem konkursów, zawodów, konferencji międzynarodowych, będących przedmiotem oferty złożonej w odpowiedzi na niniejsze Zaproszenie. Projekt pozakonkursowy zakłada udział minimum 130 wybitnie uzdolnionych studentów w międzynarodowych zawodach, konkursach, konferencjach, co powinno skutkować zwiększeniem zainteresowania podejmowaniem przez uzdolnionych studentów pracy naukowej w przyszłości. Rezultatem projektu będą nagrody i wyróżnienia zdobyte przez studentów w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach naukowych.
Wniosek w Programie Granty Wyszehradzkie
• Więcej o funduszu https://www.visegradfund.org/apply/grants/visegrad-grants/
Trzy wnioski w Programie Granty Interwencyjne NAWA
Celem Programu jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców, podejmowanej w reakcji na nagłe, ważne, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie. Realizacja projektów w ramach Programu umożliwi naukowcom zebranie danych, zdobycie nowej wiedzy, zbadanie efektów i znaczenia ekstremalnego zjawiska lub wydarzenia w najszybszym możliwym terminie po jego wystąpieniu.
Wniosek w Programie Kursy Przygotowawcze NAWA
1) wsparcie realizacji Programów stypendialnych: im. gen. Władysława Andersa, im. Stefana Banacha oraz umów międzynarodowych i współpracy bilateralnej, poprzez umożliwienie stypendystom ww. programów uczestnictwa w kursie;
2) umożliwienie cudzoziemcom, którzy planują rozpoczęcie studiów w Polsce, nauki lub doskonalenia znajomości języka polskiego oraz poszerzenia wiedzy w zakresie przedmiotów związanych z kierunkiem przyszłych studiów;
3) pogłębienie wiedzy cudzoziemców na temat Polski, jej kultury i historii.
• Wnioskowana wartość dofinansowania to ponad 1,6 mln.
Sukces UŚ w konkursie Partnerstwa Strategiczne NAWA
• Wysokość wnioskowanego dofinansowania: 1 171 636,00 PLN.
Sukces WNP w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Wniosek UŚ w programie Horyzont Europa – komponent WIDERA
• Konkurs: HORIZON-WIDERA-2022-ERA-01-81.
• Planowane dofinansowanie dla UŚ: 104 523,00 EUR.
• Opis projektu: Podejście oparte na Planach Równości Płci (GEP) odniosło znaczny sukces w rozwiązywaniu problemu nierówności płci w ERA, ale jego wpływ był nierówny i niespójny, częściowo z powodu luk w wiedzy dotyczących rozbieżności między polityką a rzeczywistymi procesami genderowymi, a zwłaszcza z powodu braku uwagi poświęconej kontekstowemu zróżnicowaniu w obrębie ERA. Dlatego też potrzebne są ramy rozwoju wiedzy na temat GEP w ERA, uwzględniające kontekst, które stanowiłyby podstawę bardziej efektywnego planowania GEP. Celem projektu GENSENSE jest stworzenie takich ram i zatwierdzenie ich poprzez wdrożenie na 8 wzorcowych uniwersytetach partnerskich, które znajdują się na różnych etapach rozwoju GEP, poprzez międzyinstytucjonalny Kolektyw Wiedzy GEP i wieloskalowy Hub Wiedzy GEP. W oparciu o te zweryfikowane ramy, GENSENSE opracuje innowacyjny, uwzględniający kontekst, oparty na współpracy, refleksyjny i intersekcjonalny model rozwoju wiedzy o GEP, służący do prowadzenia skutecznych działań na rzecz GEP na różnych europejskich uniwersytetach oraz rozpowszechni zestaw narzędzi i wyników modelu GENSENSE, dostosowany do potrzeb polityki, praktyki i odbiorców naukowych. Postęp w kierunku włączającej równości płci w ERA zostanie zapewniony poprzez opracowanie opartej na modelu ścieżki integracji wiedzy z zakresu nauk społecznych o płci i wiedzy o GEP, wiedzy z zakresu nauk społecznych o płci oraz „wiedzy w działaniu” GEP (uczenie się na podstawie refleksyjnej praktyki) w sektorach szkolnictwa wyższego i R&I na poziomie krajowym/regionalnym, zwłaszcza w państwach „wideningowych”. W ten sposób GENSENSE ma przyczynić się do rozwoju inkluzywnej równości płci w ERA poprzez stworzenie modelu rozwoju wiedzy GEP, który jest trwały, ponieważ uwzględnia kontekst i opiera się na refleksyjnej praktyce, oraz który zwiększy efektywność i inkluzywność instytucjonalnych GEP na europejskich uniwersytetach.
Wniosek UŚ w programie Horyzont Europa – komponent DEMOCRACY
• Konkurs: HORIZON-CL2-2022-DEMOCRACY-01.
• Cel projektu: W ramach projektu zostanie stworzona solidna i kompleksowa baza wiedzy na temat długoterminowej dynamiki i czynników prognostycznych w zakresie zaufania do instytucji politycznych demokracji przedstawicielskiej (partii, organów wykonawczych, parlamentów, sądownictwa itp. W ramach projektu zbadana zostanie rola nowych wzorców zachowań wyborczych, w tym zmienności zmienności wyborów i tendencji do zmniejszania się frekwencji wyborczej, a także implikacje pojawienia się nowych ruchów społecznych i partii dla włączenia społecznego, ruchów społecznych i partii dla inkluzywności, reprezentatywności i legitymizacji w europejskich demokracji europejskiej. W ramach projektu zbadany zostanie średnio- i długoterminowy wpływ przemian społeczno-ekonomicznych związanych z pandemią korony, kryzysem gospodarczym, a ostatnio – kryzysem energetycznym, migracyjnym i uchodźczym spowodowanym wojną na Ukrainie na poziom zaufania politycznego, wydajność, przejrzystość i żywotność systemów demokratycznych w UE. Wreszcie, w ramach projektu opracowany zostanie wielopoziomowy plan działań politycznych, obejmujący zestaw krótko-, średnio- i długoterminowych interwencji na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i unijnym, oparty na ocenie ich ogólnej skuteczności i zgodności z krajowym kontekstem kulturowym i politycznym.
6 wniosków złożonych w ramach konkursu SONATA NCN uzyskało dofinansowanie
– Jana z Janduno „Quaestiones super 'Parva naturalia’ Aristotelis”. Edycja krytyczna i analiza historyczno-filozoficzna, kierownik projektu dr Maciej Seweryn Stanek, wartość projektu 445 755,00 PLN;
– Procesy demokratyzacyjne w teatrach instytucjonalnych w Polsce. Procedury, mechanizmy i relacje władzy, kierownik projektu dr Aneta Głowacka, wartość projektu 920 681,00 PLN;
– Identyfikacja specyficznych dla komórek macierzystych czynników genetycznych kontrolujących pluripotencję komórek somatycznych Arabidopsis thaliana, kierownik projektu dr Anna Maria Wójcik, wartość projektu 1 372 500,00 PLN;
– Kooperatywność w służbie chiro-optoelektroniki: funkcjonalne polimery supramolekularne na powierzchniach dla chiralnych materiałów elektro- i fotoaktywnych, kierownik projektu dr inż. Piotr Bronisław Ślęczkowski, wartość projektu 1 794 010,00 PLN;
– Zrozumienie właściwości przewodzących nanocieczy w nanoporach dla nowej generacji tryboelektrycznych nanogeneratorów – Nano2-fluid, kierownik projektu dr Yaroslav Grosu, wartość projektu 1 173 396,00 PLN;
– Podstawowe badania nad nowymi ultrastabilnymi szkłami i wielowarstwowymi nanokompozytami polimerowymi prowadzące do ich praktycznych zastosowań, kierownik projektu dr Aparna Beena Unni, wartość projektu: 799 036,00 PLN.
3 wnioski złożone w ramach konkursu OPUS NCN uzyskały dofinansowanie
• 1 złożony wniosek z Wydziału Prawa i Administracji uzyskał dofinansowanie: – Nadużycie marki – marka jako nowe dobro osobiste w polskim prawie cywilnym na tle regulacji europejskich i prawa amerykańskiego, kierownik projektu dr hab. Marlena Jankowska-Augustyn, wartość projektu: 199 738,00 PLN.
1 wniosek złożony w ramach konkursu PRELUDIUM BIS uzyskał dofinansowanie
• 1 złożony wniosek z Wydziału Humanistycznego uzyskał dofinansowanie: – Bizantyńska entomologia kulturowa: transformacja dziedzictwa antyku (V-XV w.).
• Kierownik projektu prof. dr hab. Przemysław Tadeusz Marciniak.
• Wartość projektu: 405 772,00 PLN.
1 wniosek złożony w ramach konkursu POLONEZ BIS uzyskał dofinansowanie
• 1 złożony wniosek z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych uzyskał dofinansowanie: – Wpływ organizacji wewnętrznej chromatyny na morfologię jądra komórki eukariotycznej, kierownik projektu dr Aykut Erbas.
• Wartość projektu: 820 306,00 PLN.
Dofinansowanie dla Wydziału Nauk Przyrodniczych z WFOŚiGW
• Projekt będzie realizowany do 30 listopada 2022 r.
Uniwersytet Śląski w Katowicach uzyskał dofinansowanie w ramach Programu „Solidarni z Ukrainą” finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej
• Łączna wartość projektu to 725 000,00 PLN.
W ramach programu Kreatywna Europa, komponent KULTURA Uniwersytet Śląski w roli Lidera złożył projekt pt.: „POEM: Platform of experimental media”
• Więcej o programie: https://kreatywna-europa.eu/aplikacje/
Szkoła Języka i Kultury Polskiej otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Letnie Kursy NAWA edycja na rok 2022 finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej
• Łączna wartość projektu to 907 115,92 PLN.
Wydział Humanistyczny otrzymał dofinansowanie dla dwóch wniosków składanych w ramach Programu SPINAKER finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej
• Łączna wartość obu projektów to ponad 700 000,00 PLN.
Dwa wnioski UŚ o charakterze ogólnouczelnianym otrzymały dofinansowanie w konkursie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Welcome to Poland
3. Udoskonalanie dokumentacji i procedur dot. jakości kształcenia również w zakresie projektowania uniwersalnego wraz z tłumaczeniem na język angielski i rosyjski – łącznie 600 stron dokumentacji.
Kolejny projekt UŚ otrzymał dofinansowanie w konkursie EOG Edukacja, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji
Wnioski w Programie ERASMUS+
Więcej o Programie https://erasmusplus.org.pl/kalendarz-wydarzen/spotkanie-informacyjne-o-partnerstwach-wspolpracy-dla-szkolnictwa-wyzszego-konkurs-wnioskow-2022
Wnioski w Programie HORYZONT EUROPA (Staff Exchange)
• Więcej o Programie https://marie-sklodowska-curie-actions.ec.europa.eu/actions/staff-exchanges
Wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
Wniosek w Programie JUSTICE
• Planowane dofinansowanie dla UŚ wynosi około 20 tys. EUR.
Sukces WNP – dofinansowanie Svalvald Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS)
Wnioski w Programie „Solidarni z Ukrainą” i „Akredytacje” NAWA
Wnioski w Programie Interreg Central Europe
Łączna wartość planowanego dofinansowania dla UŚ wynosi ponad 1,5 mln PLN.
Wnioski w ramach Grantów ERC
• Łączna wartość planowanego dofinansowania dla UŚ wynosi ponad 22 mln PLN.
Wniosek w programie HORYZONT (Twinning)
• Realizacja celów projektu da niepowtarzalną szansę, aby partnerzy konsorcjum stali się miejscami promującymi otwartość badań naukowych oraz miejscami na świecie o dużym znaczeniu dla spotkań i wymiany wysokiej jakości nauki.
Wnioski w konkursach CITIZEN, EU4Health
• Łączna wartość planowanego dofinansowania dla UŚ wynosi około 110 mln EUR.
Wnioski w programie Fundusz Wyszehradzki
Wnioski UŚ w konkursie „Partnerstwa strategiczne” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
• Koordynatorką obu projektów jest dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ.
Kolejne trzy projekty otrzymały dofinansowanie w ramach programu ERASMUS+ „Partnerstwa Strategiczne”. Projekty o których mowa Uniwersytet Śląski pełni rolę partnera
• Łączna wartość dofinansowania dla UŚ wynosi ponad 500 tys. zł.
Wniosek UŚ otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Wspólne Projekty Badawcze między Polską a Niemcami w ramach NAWA