Podcast | „Oppenheimer” to film o sile sprawczej człowieka – rozmowa z dr Marcelą Gruszczyk

27.07.2023 - 15:44 aktualizacja 09.08.2023 - 09:21
Redakcja: wc-a
Tagi: historia

Aktor Cillian Murphy w roli Roberta Oppenheimera w filmie Christophera Nolana

Aktor Cillian Murphy w roli Roberta Oppenheimera | Kadr z trailera filmu „Oppenheimer” Christophera Nolana

| Weronika Cygan |

Najnowszy film Christophera Nolana opowiada historię „ojca bomby atomowej” i jest interesującym spojrzeniem na postać Roberta Oppenheimera – przez pewien czas uważanego za narodowego bohatera, któremu później zarzucano zdradę i szpiegostwo.

Dr Marcela Gruszczyk – historyczka z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opowiada o tym, jak świat zareagował na zbombardowanie Hiroshimy i Nagasaki w sierpniu 1945 roku oraz wskazuje na długofalowe skutki skonstruowania bomby jądrowej dla świata. Badaczka wyjaśnia, jak wielka była skala inwigilacji projektu Manhattan przez Związek Radziecki i czy rzeczywiście przy powstaniu bomby udział brało tak niewiele kobiet, jak pokazał reżyser.

Jeśli seans „Oppenheimera” jeszcze przed tobą, to rozważ, czy nie przesłuchać tego podcastu po obejrzeniu filmu. W niektórych fragmentach przywoływane są konkretne sceny i osoby z filmu, ale nasz materiał nie jest recenzją i odnosi się do historii projektu Manhattan i osoby Roberta Oppenheimera.