Wielofunkcyjna strefa aktywności UŚ w konkursie Mies van der Rohe Award 2022

06.02.2021 - 16:40 aktualizacja 08.02.2021 - 14:37
Redakcja: AJS

Strefa aktywności w chorzowskim kampusie Uniwersytetu Śląskiego została nominowana do nagrody European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award. To jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Europie, zwana również „architektonicznym Oscarem”.

W najnowszej edycji konkursu na liście projektów nominowanych znalazło się 449 obiektów. W gronie tym polską architekturę reprezentuje 20 realizacji. Jedną z nich jest wielofunkcyjna strefa aktywności, stanowiąca część chorzowskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego.

Nominowanych wskazują niezależni eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektoniczne oraz komitet doradczy nagrody. Ogłoszona niedawno lista to pierwszy etap selekcji. Znalazły się na niej obiekty, które powstały w okresie od października 2018 roku do października 2020 roku. Wyniki drugiego etapu poznamy dopiero we wrześniu. Wówczas zestawienie zostanie uzupełnione o obiekty ukończone między listopadem 2020 roku a kwietniem 2021 roku. Zgodnie z harmonogramem ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w kwietniu 2022 roku.

Wielofunkcyjna strefa aktywności nominowana do EU Mies Award to wspólne przedsięwzięcie uczelni i Urzędu Miasta w Chorzowie. Została zaprojektowana jako miejsce spotkań, w którym różnorodność atrakcji pozwala na spędzanie czasu w interesujący sposób, a jej użytkownikami mogą być osoby z każdej grupy wiekowej. Strefę tworzą m.in. skwer z boiskiem do gry w piłkę nożną i koszykówkę, urządzenia do ćwiczeń fitness oraz zieleńce. Jej atrakcyjność podnoszą elementy małej architektury i placu zabaw. Nowoczesna przestrzeń została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oficjalne otwarcie odbyło się w czerwcu 2019 roku.

wielofunkcyjna strefa aktywności w Chorzowie - kilka osób korzysta z urządzeń fitness/multipurpose activity zone in Chorzów - several people are using fitness equipment
Wielofunkcyjna strefa aktywności w Chorzowie | fot. Julia Agnieszka Szymala