Informatyczne wsparcie badacza
Portal Pracownika to baza działalności naukowo-badawczej pracowników UŚ. Zawiera katalog publikacji (bibliografia UŚ, PBN, statystyki), katalog projektów i wniosków badawczych. Możliwe jest również wykorzystanie wyszukiwarki w celu sprawdzenia identyfikatorów ORCID i PBN-ID innych naukowców. W portalu można również sprawdzić wyniki ankiety oceny pracy nauczyciela akademickiego.
Logowanie do portalu pracownika NA – przejdź do logowania
Prace nad rozwijaniem Portalu Pracownika trwają, zakres jego funkcjonalności będzie powiększany.
Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego RE-BUŚ jest otwartą pełnotekstową bazą danych zawierającą publikacje pracowników, doktorantów i studentów UŚ. RE-BUŚ ma na celu upowszechnianie dorobku naukowego pracowników, promowanie badań naukowych prowadzonych na UŚ, a także wspomaganie procesów dydaktycznych.
W repozytorium gromadzone są:
- rozprawy doktorskie (zgodnie z Zarządzeniem nr 31/2014 z dnia 13 marca 2014 r. Rektora Uniwersytetu Śląskiego w sprawie utworzenia repozytorium rozpraw doktorskich dopuszczonych do publicznej obrony w Uniwersytecie Śląskim oraz określenia trybu i warunków ich gromadzenia i udostępniania przez Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego i biblioteki specjalistyczne),
- artykuły naukowe,
- książki/rozdziały z książek,
- rozprawy naukowe,
- studenckie prace naukowe (Zarządzeniem nr 150/2017 z dnia 12 października 2017 r. Rektora Uniwersytetu Śląskiego w sprawie wprowadzenia wzoru umowy o korzystanie z utworu stworzonego przez studenta w trakcie studiów i praktyk oraz wzoru umowy o korzystanie z pracy dyplomowej),
- materiały dydaktyczne,
- materiały konferencyjne,
- materiały niepublikowane.
RE-BUŚ działa na podstawie Zarządzenia nr 21/2018 z dnia 19 lutego 2018 r. Rektora Uniwersytetu Śląskiego w sprawie utworzenia Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (RE-BUŚ).
W repozytorium stosowane są 2 sposoby deponowania:
- deponowanie bezpośrednie (autodeponowanie) – przez autora pracy
- deponowanie pośrednie – przez redaktora repozytorium
System USOSWeb jest określany mianem „Wirtualnego dziekanatu”, w którym pracownicy naukowo-dydaktyczni mogą sprawdzić stan swoich grup zajęciowych, wystawić oceny na zaliczenie lub oceny cząstkowe z kolokwiów, wystawić oceny w protokołach zaliczeniowych i egzaminacyjnych, uzupełnić sylabusy prowadzonych przez siebie modułów.
Pracownikom prowadzącym zajęcia dydaktyczne serwis umożliwia m.in.:
- wypełnianie protokołów elektronicznych (plik pdf)
- import ocen z pliku (plik pdf)
- uzupełnianie sylabusów (plik pdf)
- uczestniczenie w ankietach pracowniczych
- tworzenie ankiet (testów wiedzy) dla studentów
- rekrutację na wyjazdy objęte programem Erasmus+ (instrukcja dla koordynatorów wymiany)
Logowanie do serwisu USOSweb odbywa się za pośrednictwem CAS – Centralnego Systemu Uwierzytelniania Uniwersytetu Śląskiego.