Już po raz siódmy na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 roku na wniosek kilku organizacji promujących i wprowadzających w życie ideę równego dostępu kobiet i dziewcząt do kształcenia i badań naukowych. Celem inicjatywy jest m.in. podkreślenie znaczenia badań prowadzonych przez naukowczynie na całym świecie dla rozwoju nauki.
To szczególne święto stanowi znakomitą okazję do zaprezentowania działalności kobiet związanych z naszą uczelnią. Kierują międzynarodowymi i krajowymi projektami, są laureatkami wielu prestiżowych konkursów, angażują się w inicjatywy społeczne, patentują swoje wynalazki, są wreszcie inspiracją dla kolejnych pokoleń dziewcząt, które w przyszłości jeszcze odważniej będą włączać się w rozwój wszystkich dyscyplin naukowych.
BADACZKI O SWOICH PROJEKTACH NAUKOWYCH
artykuły popularnonaukowe w cyklu Śląski badawczy, czasopiśmie „No Limits”
oraz miesięczniku „Gazeta Uniwersytecka UŚ”
Wyniki prowadzonych badań naukowych oraz zainteresowania badawcze naszych naukowców i naukowczyń są od wielu lat prezentowane w mediach Uniwersytetu Śląskiego. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce przygotowaliśmy zbiór artykułów z cyklu Śląski badawczy, międzynarodowego czasopisma popularnonaukowego „No Limits” oraz miesięcznika „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, które ukazały się w 2021 roku i prezentują dokonania naszych badaczek.
- dr Angelika M. Pabian: „Rekrutacja i selekcja pracowników w dobie pandemii w województwie śląskim | Raport naukowców z UŚ”
- Olimpia Orządała: „Katowice – przyszłe miasto globalne? | Rozmowa z prof. Elżbietą Zuzańską-Żyśko”
- dr Małgorzata Kłoskowicz: „Ulica Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, czyli historia Bankowej | Rozmowa z dr Anetą Borowik”
- dr Magdalena Ochwat, dr Anna Guzy: „Humanistyczne prognozy dla klimatu”
- dr Małgorzata Kłoskowicz: „Historia słuchania muzyki. Rozmowa z prof. Bogumiłą Miką”
- Katarzyna Stołpiec: „Narcyzm jako «osobliwa» luka badawcza”
- dr Mariola Paruzel-Czachura: „Publikacja w Nature Communications”
- dr Bożena Nowak, dr hab. Agnieszka Babczyńska, prof. UŚ (tekst: Katarzyna Stołpiec): „Świat z domieszką mikroplastiku”
- dr Monika Jędrzejczyk-Korycińska (tekst: Maria Sztuka): „Rośliny, którym metale niestraszne”
- dr Magdalena Pacwa-Płociniczak, dr hab. Tomasz Płociniczak, prof. UŚ (tekst: dr Małgorzata Kłoskowicz): „Rośliny i bakterie ratunkiem dla skażonej gleby”
- prof. dr hab. Jolanta Tambor (tekst: Maria Sztuka): „Stanisław Lem. Fantasta, który nazywał swoje marzenia”
- dr Agnieszka Tambor: „Pisarz, który nie cierpiał ekranizacji swoich książek”
- dr Agnieszka Podruczna (tekst: dr Agnieszka Sikora): „Science fiction nie mówi nam nic o przyszłości”
- prof. dr hab. Urszula Boryczka (tekst: Tomasz Płosa): „Owady społeczne i ptaki jako wzorce inteligencji rozproszonej”
- dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ (tekst: dr Agnieszka Sikora): „Inteligentne systemy wspomagania decyzji”
- dr Karina Maciejewska (tekst: dr Małgorzata Kłoskowicz): „Badanie procesów pamięci w mózgu”
- dr Małgorzata Kłoskowicz: „Rośliny i bakterie oczyszczające skażone gleby.” Badania dr Magdaleny Pacwy-Płociniczak i dr. Tomasza Płociniczaka.
- dr Małgorzata Kłoskowicz: „Gotowe do agresji”. Badania dr Magdaleny Bolek-Kochanowskiej.
- dr Małgorzata Kłoskowicz: „Sekret Suchej Góry”. Badania dr hab. Marzeny Lamparskiej.
- Maria Sztuka: „Karol Szajnocha – człowiek, który stał się historykiem”. Badania dr hab. Doroty Malczewskiej, prof. UŚ i prof. dr. hab. Tomasza Pawelca.
- dr Małgorzata Kłoskowicz: „Nasze płuca staja się składowiskiem odpadów”. Badania dr hab. Marioli Jabłońskiej, prof. UŚ i dr hab. Beaty Smieji-Król.
- dr Małgorzata Kłoskowicz: „Humaniści stają do walki o przyszłość błękitnej planety”. Badania prof. dr hab. Bernadety Niesporek-Szamburskiej (Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną).
- Maria Sztuka: „Świat sztuki Nowego Jorku na przełomie XIX i XX wieku”. Badania dr Barbary Lewickiej.
- Katarzyna Stołpiec: „Jesteśmy świadkami ważnych zmian społecznych”. Badania dr Angeliki M. Pabian.
- Maria Sztuka: „Sztuka w czasach pandemii”. Badania dr Anny Wajdy.
- Maria Sztuka: „Listy z przedsionka piekła”. Badania dr hab. Lucyny Sadzikowskiej, prof. UŚ.
- dr Małgorzata Kłoskowicz: „Winnice zamiast stoków narciarskich?” Badania dr hab. Małgorzaty Falarz, prof. UŚ.
- dr Małgorzata Kłoskowicz: „PHELIX pozwoli lepiej poznać właściwości nanokompozytów”. Badania dr hab. Anny Bajorek, prof. UŚ.
fot. archiwum prywatne
Dr hab. Elżbieta Zuzańska-Żyśko, prof. UŚ z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej w rozmowie z Olimpią Orządałą odpowada m.in. na pytania: jak zmieniają się Katowice i dlaczego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest wyjątkowa na tle innych obszarów metropolitalnych. Wywiad pt. „Katowice – przyszłe miasto globalne?” ukazał się w cyklu Śląski badawczy.
fot. Tomasz Sobol
Dr hab. Anna Bajorek, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych wraz z międzynarodowym zespołem jako pierwsza dokonała pomiarów fotoemisji rezonansowej Res-PES oraz absorpcji rentgenowskiej XAS na linii PHELIX na synchrotronie SOLARIS. Opowiada o tym w artykule dr Małgorzaty Kłoskowicz pt. „PHELIX pozwoli lepiej poznać właściwości nanokompozytów”. Materiał został opublikowany w grudniowym numerze „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”.
Zasiedlenie powierzchni tworzywa przez grzyby mikroskopijne, pow. 250× / fot. Jagna Karcz, koloryzacja Bartosz Baran
Dr Bożena Nowak i dr hab. Agnieszka Babczyńska, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych opowiadają w artykule Katarzyny Stołpiec o zagrożeniach wynikających z przyrostu syntetycznych śmieci. Tekst pt. „Świat z domieszką mikroplastiku” ukazał się w czasopiśmie popularnonaukowym Uniwersytetu Śląskiego „No Limits”.
LAUREATKI INICJATYWY DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ
Inicjatywa Doskonałości Badawczej to program Uniwersytetu Śląskiego, w ramach którego realizowane są działania służące rozwojowi i podnoszeniu kompetencji społeczności akademickiej UŚ.
Jedną z inicjatyw była „Swoboda badań”. W pierwszej edycji konkursu kobiety stanowiły 58% spośród wszystkich osób, które otrzymały dofinansowanie różnych działań naukowych, takich jak: wyjazdy badawcze i konsultacyjne, kwerendy, badania terenowe, opracowanie dzieł muzycznych i artystycznych.
O efektach tych działań można przeczytać w cyklu pn. „Swoboda badań – nauka dla przyszłości”. W 2021 roku o swoich badaniach opowiedziały: dr hab. Anna Mrozek-Wilczkiewicz, prof. UŚ, dr Katarzyna Malarz, dr hab. Gabriela Besler, prof. UŚ, Anna Pyszkowska, dr Katarzyna Nowak, dr Natalia Stępień-Lampa oraz dr Katarzyna Hilszczańska.
W ubiegłym roku w ramach IDB ogłoszone zostały również dwa najważniejsze konkursy dla międzynarodowych, interdyscyplinarnych zespołów badawczych podejmujących problematykę ekologii i ochrony klimatu oraz funkcjonowania i rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa mierzącego się z pandemią koronawirusa. W konkursie „Zielony Horyzont” dwoma z sześciu zespołów, które otrzymały dofinansowanie badań, kierują kobiety: dr hab. Agnieszka Babczyńska, prof. UŚ oraz dr hab. Iwona Jelonek, prof. UŚ. Z kolei w konkursie „Horyzont Postcovidowy” na liście laureatów znalazły się cztery zespoły badawcze, liderkami dwóch są: dr Karina Leksy oraz dr Anna Jaworska-Wieloch.
Pod koniec listopada w cyklu „Swoboda badań – nauka dla przyszłości” ukazał się artykuł Olimpii Orządały pt. „W stronę ekologicznego malarstwa”, prezentujący badania dr Katarzyny Hilszczańskiej z Instytutu Sztuk Plastycznych, która zajmuje się propagowaniem ekologicznego podejścia do twórczej pracy | fot. archiwum prywatne
WSPÓŁAUTORKI OPATENTOWANYCH WYNALAZKÓW
cykl pt. „Patenty Uniwersytetu Śląskiego”
Uniwersytet Śląski w Katowicach od wielu lat zajmuje wysokie pozycje w raportach Urzędu Patentowego RP pod względem liczby udzielonych patentów. Jest to efekt wynalazczej aktywności naszych badaczy i badaczek. O ich działaniach można przeczytać w cyklu „Patenty Uniwersytetu Śląskiego”.
Kobiety są członkiniami i liderkami wielu zespołów, które zgłaszają do ochrony własności intelektualnej swoje wynalazki.
Autorką cyklu jest dr Małgorzata Kłoskowicz, która w ubiegłym roku zdobyła 3. miejsce w konkursie na informację medialną o tematyce ochrony własności intelektualnej, w tym przemysłowej, organizowanym przez Urząd Patentowy RP.
Poniżej prezentujemy artykuły z cyklu, które ukazały się w 2021 roku. W każdym zespole, którego wyniki prac zostały zaprezentowane w ubiegłym roku, członkinią była co najmniej jedna kobieta.
- Nowe związki wspomagające walkę z rakiem okrężnicy, prostaty oraz białaczką szpikową | Patent dla UŚ
- Rozwój organicznej elektroniki | Patent dla UŚ
- Wykrywanie jonów metali ciężkich w komórkach ludzkich i zwierzęcych | Patent dla UŚ
- Patent, dzięki któremu będziemy oddychać czystszym powietrzem
- Dwa patenty dla układu do monitorowania częstotliwości i siły oddechu
- Kolejny opatentowany związek dla terapii przeciwnowotworowych
- Przyjazna dla środowiska ceramika dla przemysłu elektronicznego | Patent dla UŚ
- Patent dla UŚ | „Zielona chemia”, czyli nowy sposób otrzymywania poli(cieczy jonowych)
- Nowe rozwiązanie dla przemysłu elektronicznego | Patent dla UŚ
- Patent | Nowy preparat przeciwgrzybiczy chroniący najcenniejsze zabytki literatury
- Patent | Nowe dodatki do paliw
- Patent | Kolejne rozwiązanie przyspieszające hodowlę nowych odmian jęczmienia
- Patenty | Proteza ręki, szybsza diagnostyka chorób płuc i nowe materiały o właściwościach przeciwzapalnych
- Nowa kompozycja farmaceutyczna do walki z chorobami serca | Patent dla UŚ
- Patent | SPA dla roślin, czyli nowa kompozycja ułatwiająca penetrację tkanek roślinnych
Dr Monika Gajecka z Wydziału Nauk Przyrodniczych jest m.in. współautorką patentu, dzięki któremu będzie można przyspieszyć hodowlę niektórych odmian jęczmienia. O opatentowanym rozwiązaniu można przeczytać w artykule dr Małgorzaty Kłoskowicz pt. „SPA dla roślin, czyli nowa kompozycja ułatwiająca penetrację tkanek roślinnych” | fot. archiwum prywatne
KOBIETY NA SCENIE PREMIER NAUKOWYCH
popularyzacja wiedzy
Scena Premier Naukowych to inicjatywa, która przyciąga coraz większą widownię zainteresowaną naukowymi dokonaniami i zainteresowaniami osób związanych z naszą uczelnią. W ramach SPN UŚ organizowane są m.in. spotkania autorskie w formie naukowego talk show, promocje publikacji, wywiady czy kameralne wydarzenia kulturalne. W 2021 roku na scenie wystąpiło sześć kobiet. Zachęcamy do obejrzenia spotkań z:
- dr Moniką Glosowitz z Wydziału Humanistycznego;
- dr Agatą Hałat z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji;
- prof. dr hab. Magdaleną Rost-Roszkowską z Wydziału Nauk Przyrodniczych;
- prof. dr hab. Katarzyną Krasoń z Wydziału Nauk Społecznych;
- Mileną Dutkowską, absolwentką Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ;
- oraz dr Anną Majer z Wydziału Humanistycznego.
Wszystkie nagrania z cyklu SPN UŚ dostępne są na kanale YouTube uczelni:
SPN UŚ – sezon 2020/2021
SPN UŚ – sezon 2021/2022
„Miłość i roboty” to temat najbliższego spotkania zorganizowanego w ramach Sceny Premier Naukowych, które odbędzie się 14 lutego 2022 roku – tradycyjnie o godz. 18.00. O rozwoju nowoczesnych technologii i ich wpływie na ewolucję relacji międzyludzkich opowie dr Anna Malinowska, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego.
LEK. MED. JOLANTA WADOWSKA-KRÓL
doktor honoris causa
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Jolanta Wadowska-Król. Fot. prof. dr hab. Witold Jacyków, Uniwersytet Śląski
Lekarka pediatra prowadziła w latach 70. ubiegłego wieku badania dotyczące narażenia na ołowicę dzieci, które mieszkały w pobliżu Huty Szopienice. Dzięki wynikom badań oraz jej nieugiętej postawie, objęto leczeniem tysiące dzieci, które mogły zachorować na tę groźną chorobę.
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego lek. med. Jolancie Wadowskiej-Król odbyła się 21 czerwca 2021 roku.
Film dokumentalny pt. „Tajemnica trucia szopienickich dzieci”
LIDERKI W UNIWERSYTECIE EUROPEJSKIM
sojusz Transform4Europe
Uniwersytet Śląski w Katowicach, wraz z sześcioma zagranicznymi uczelniami, tworzy uniwersytet europejski w ramach sojuszu Transform4Europe. Przygotowujemy wspólne kierunki studiów, wzmacniamy mobilność osób studiujących i kadry uczelni oraz ułatwiamy nawiązywanie współpracy międzynarodowej, w ramach której inicjowane się różne, nie tylko naukowe projekty.
W realizację tych zadań zaangażowanych jest wiele kobiet. Warto podkreślić, że liderką całego sojuszu jest Dr. Cyntia Sandes Oliveira z niemieckiego Uniwersytetu Kraju Saary. Funkcję menadżerki projektu na Uniwersytecie Śląskim pełni dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ. W sojuszu ważny głos należy do osób studiujących oraz doktorantów i doktorantek. Transform4Europe ma w swej strukturze Student Council – radę wspierającą prace zarządu międzynarodowego projektu. Nasza reprezentantka, doktorantka Emilie Szwajnoch, została w ubiegłym roku wiceprzewodniczącą rady.
Uniwersytet europejski Transform4Europe tworzą, obok Uniwersytetu Śląskiego: Uniwersytet Kraju Saary (lider konsorcjum), Uniwersytet w Alicante, Estońska Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy, Uniwersytet w Trieście oraz Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie.
dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ | fot. Małgorzata Dymowska
Funkcję liderki projektu Transform4Europe ze strony Uniwersytetu Śląskiego pełni dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ. Doktorantka Emilie Szwajnoch została w ubiegłym roku wybrana na wiceprzewodniczącą rady Student Council.
Emilie Szwajnoch | fot. Joanna Orzeł
CZŁONKINIE WSPÓLNOTY AKADEMICKIEJ UŚ I ICH SUKCESY
Źródło: Newsletter | Informacje dla wspólnoty akademickiej | 2021
W ubiegłym roku mogliśmy przeczytać w cotygodniowych „Informacjach dla wspólnoty akademickiej” o wielu sukcesach, jakie odnosiły nasze studentki, doktorantki i pracowniczki. Zachęcamy do przeczytania zebranych artykułów na ten temat.
- Dr hab. Monika Ładoń uhonorowana przez Fundację Kobiety Nauki
- Dr hab. Katarzyna Wyrwas, prof. UŚ przewodniczącą Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego
- Dr hab. Marlena Jankowska-Augustyn prof. UŚ członkiem jury tegorocznej edycji MArteLive Europe
- Dr hab. Joanna Nowakowska-Małusecka ekspertem Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta
- Dr Agnieszka Jaworska nominowana w międzynarodowym konkursie fotograficznym
- Prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic uhonorowana medalem „Virtus est perfecta ratio”
- Książka Głosy z „Ostatniego kręgu”. Korespondencja z Konzentrazionslager Auschwitz Józefa Kreta i Zofii Hoszowskiej-Kretowej nominowana do Nagród Historycznych „Polityki”
- Dr hab. Anna Chorążewska, prof. UŚ ekspertem w programie mentoringowym TopMinds
- Prof. Joanna Warmuzińska-Rogóż laureatką Stypendium Międzynarodowego Towarzystwa Badań Quebeckich
- Dr hab. Dagmara Drzazga, prof. UŚ nagrodzona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
- Dr Katarzyna Hilszczańska doceniona na dwóch konkursach
- Fryderyk 2021 dla „Cameraty Silesii” pod dyrekcją dr hab. Anny Szostak
- Prof. Urszula Myga-Piątek wyróżniona Medalem imienia Jerzego Kondrackiego
- Dr. hab. Katarzyna Gajda-Roszczynialska laureatką konkursu Granty Interwencyjne NAWA
- Dr Magdalena Ochwat laureatką Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego
- Dr Katarzyna Wilczok nominowana do nagrody „Nauczyciel na medal” 2021
- Sukcesy prof. dr hab. Danuty Gabryś-Barker
- Wystąpienie adw. Magdaleny Stryi na konferencji „Climate Change, the Sustainable Development Goals and the Law…”
- Dr hab. Katarzyna Gajda-Roszczynialska członkiem Europejskiego Instytutu Prawa
- Granty NCN dla pracowników i doktorantów UŚ
- Naukowcy z UŚ laureatami konkursu MINIATURA 5
- Nagroda jury dla dr hab. Natalii Pawlus, prof. UŚ w międzynarodowym konkursie
- Dr Margret Grebowicz, prof. UŚ laureatką stypendium Marc Sanders Foundation
- Dr Karolina Koc-Michalska, prof. UŚ stypendystką IV edycji Programu Bekker NAWA
BADACZKI w CERN-ie
cykl pt. „CERN | Moja historia”
W 2021 roku obchodziliśmy 30-lecie współpracy polskiej nauki z Europejską Organizacją Badań Jądrowych. Jedną z inicjatyw Uniwersytetu Śląskiego był cykl „CERN | Moja historia”, w ramach którego naukowcy i naukowczynie dzielili się swoimi opowieściami na temat badań prowadzonych w szwajcarskim ośrodku naukowym. W tym gronie znalazły się trzy kobiety – dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ, mgr inż. Marta Urbaniak oraz mgr Yuliia Balkova.
Glob nauki i innowacji |fot. Julien Marius Ordan
CERN-PHOTO-201808-226_09 źródło: cds.cern.ch
DLACZEGO WYBRAŁAM DROGĘ NAUKI?
cykl „Kartka z kalendarza” z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Siedem kobiet związanych z Wydziałem Nauk Ścisłych i Technicznych odpowiada na pytanie, dlaczego postanowiły wybrać drogę naukową. Studentki, doktorantki i badaczki dzielą się swoimi opowieściami w cyklu „Kartka z kalendarza” przygotowanym właśnie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Materiał dostępny jest na stronie: www.us.edu.pl/wydzial/wnst.
fot. Julia Szymala
Jedną z osób, która opowiada o swojej naukowej drodze, jest prof. dr hab. Marzena Dzida – koordynatorka projektu pt. „IoCarboNanoFluids (ICON Fluids) jako nowa klasa projektowalnych układów wielojonowych…” z ramienia Instytutu Chemii UŚ, przewodnicząca Sekcji Termodynamiki Polskiego Towarzystwa Chemicznego, członkini Senatu Uniwersytetu Śląskiego.
KOBIETY ZE ŚLĄSKICH UCZELNI O SWOICH BADANIACH
Europejskie Miasto Nauki 2024
W 2024 roku Katowice będą Europejskim Miastem Nauki! Ogromny potencjał naukowy i badawczy Śląska sprawił, że to właśnie w Katowicach odbywać się będą różne wydarzenia poświęcone kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce zapytaliśmy badaczki z kilku śląskich uczelni, czym zajmują się na co dzień w swojej pracy naukowej, jakie są ich największe osiągnięcia oraz czy w trakcie swojej kariery naukowej napotkały jakieś trudności. Dowiedzieliśmy się też, jakie rady mają dla swoich koleżanek oraz kogo uważają za „kobietę-bohatera naukowego”.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego!
„KOBIECY” MURAL NA WYDZIALE NAUK PRZYRODNICZYCH
Sztuka łączy się z nauką
Na jednej ze ścian budynku Wydziału Nauk Przyrodniczych od kilku tygodni można podziwiać mural – to wizja artysty Pierre’a Migota, który właśnie w tej kobiecej twarzy widzi ciekawość, pragnienie zrozumienia życia i otaczającego świata oraz troskę o bioróżnorodność. Mural, zdobiący przestrzeń Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, znajduje się w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 28.
fot. Agata Daszkowska-Golec
FAKTY I LICZBY
W opublikowanym w ubiegłym roku Planie Równości Płci ukazało się podsumowanie diagnozy wybranych aspektów funkcjonowania naszej uczelni
z uwzględnieniem kryterium płci. Wynika z niej m.in., że 67% osób studiujących na Uniwersytecie Śląskim to kobiety. Mamy również więcej doktorantek (63%) niż doktorantów. Wśród osób zatrudnionych na uniwersytecie także dominują kobiety (61,7%) – zarówno w grupie nauczycieli i nauczycielek akademickich, jak i pracowników i pracowniczek wsparcia administracyjnego. Chociaż, jak czytamy w dokumencie, „mężczyźni częściej niż kobiety pełnią funkcje rektora, dziekana, dyrektora instytutu […], kobiety kierują dydaktyką oraz są zastępczyniami i pełnomocniczkami dziekanów, zastępczyniami dyrektorów instytutów i koordynatorkami na wydziałach”.
Z kolei z danych dostarczonych przez Dział Projektów wynika, że w 2021 roku w różnych konkursach dofinansowanie otrzymało:
- 58 projektów krajowych, liderkami 41 z nich są kobiety;
- 26 projektów międzynarodowych – 14 z nich kierowanych jest przez kobiety.
Warto również spojrzeć na osoby reprezentujące poszczególne dyscypliny naukowe w naszej uczelni z uwzględnieniem kryterium płci. Więcej kobiet niż mężczyzn realizuje badania naukowe w naukach humanistycznych (64%) oraz społecznych (61%). Równowaga pod względem płci występuje w przypadku nauk ścisłych i przyrodniczych (po 50%). Mniejsza liczba kobiet reprezentuje: dyscyplinę sztuki (41%), nauki inżynieryjno-techniczne (38%) i teologiczne (15%) – stan na 31 grudnia 2021 roku.
Na Uniwersytecie Śląskim w gronie czterech osób pełniących funkcję prorektora/prorektorki są dwie kobiety.
prof. dr hab. Ewa Jarosz prorektorka ds. rozwoju kadr |
dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ prorektorka ds. kształcenia i studentów |