Sukcesy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Informacje o złożonych wnioskach projektowych i wygranych konkursach przez Uniwersytet Śląski w Katowicach
Listopad 2023
Październik 2023
Wrzesień 2023
Sierpień 2023
Lipiec 2023
Czerwiec 2023
Maj 2023
Marzec 2023
Styczeń 2023
Grudzień 2022
Listopad 2022
Październik 2022
Wrzesień 2022
Lipiec 2022
Czerwiec 2022
Maj 2022
Kwiecień 2022
Marzec 2022
Luty 2022
Styczeń 2022
Grudzień 2021
Listopad 2021
Październik 2021
Wrzesień 2021
Sierpień 2021
Lipiec 2021
Projekty UŚ w konkursie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na wspólne projekty Polska-Portugalia
Czerwiec 2021
Maj 2021
W ostatnim tygodniu zostały złożone dwa wnioski w Konkursach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
2021-04-30
W dniu 30.04 .br. złożono wniosek projektowy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ o dofinansowanie w ramach Programu Letnie Kursy NAWA.
Koordynator: prof. dr hab. Jolanta Tambor
Celem Letnich zdalnych kursów jest wzmocnienie kompetencji językowych, a także pogłębienie więzi z Polską i zachęcenie uczestników do podjęcia w Polsce studiów lub – w dalszej perspektywie – podjęcia współpracy z polskimi uczelniami i firmami na polu naukowym i gospodarczym. Program kursów obejmuje intensywne zajęcia z języka polskiego jako obcego, praktyczne warsztaty, wykłady dotyczące polskiej historii i kultury oraz imprezy integracyjne.
Dodatkowym działaniem jest Letni kurs NAWA dla lektorów-cudzoziemców przeznaczony dla cudzoziemców, którzy prowadzą lektoraty z języka polskiego jako obcego w zagranicznych ośrodkach akademickich. Jego głównym celem jest wzmocnienie kompetencji dydaktycznych, metodycznych i językowych lektorów poprzez zajęcia językowe, ćwiczenia warsztatowe, hospitacje oraz wykłady dotyczące języka i kultury polskiej. Istotnym celem kursu jest także integracja ze środowiskiem lektorów języka polskiego jako obcego z różnych krajów i części świata.
2021-04-29
Projekt pt.: „VINCI Zanurkuj w naukę – Interdyscyplinarna Międzynarodowa Śląska Szkoła Letnia”, otrzymał dofinansowanie w konkursie NAWA SPINAKER.
Okres realizacji 2021-11-01 – 2023-08-31
Dofinansowanie 700 980,00 PLN
Cel główny Projektu to wzrost poziomu umiędzynarodowienia UŚ poprzez opracowanie i realizację dwóch edycji Intensywnego Międzynarodowego Programy Kształcenia dla 40 studentów/tek.
Grupę docelową stanowią cudzoziemcy, którzy ukończyli co najmniej 1 rok studiów w przypadku studiów I st. lub są w trakcie studiów II st. (informatyka lub nauki chemiczne lub nauki fizyczne lub inż. materiałowa). Są to osoby młode, pochodzący z krajów UE jak i spoza UE, zainteresowane tematyką badawczą oferowaną przez zespoły badawcze WNST UŚ.
2021-04-12
W dniu 12 kwietnia 2021 r. Uniwersytet Śląski w Katowicach złożył 2 wnioski w ramach konkursu EOG Edukacja: „Wyspy wiedzy” (w ramach Komponentu IV – Współpraca instytucjonalna na rzecz poprawy jakości i dopasowania oferty edukacyjnej na wszystkich poziomach oraz we wszelkich formach ) oraz „Rozwój zawodowy pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – wizyty studyjne” (w ramach Komponentu I – „Profesjonalny rozwój kadry”).
2021-04-06
Uniwersytet Śląski w Katowicach jako jedyna Uczelnia w Programie NAWA uzyskała akredytację na wszystkie przewidziane regulaminem rodzaje kursów tj.:
- Kursu Przygotowawczego NAWA,
- Letniego kursu NAWA w ramach programu Letnie kursy NAWA
- Zdalnego letniego kursu NAWA w ramach programu Letnie kursy NAWA
- Letniego kursu NAWA dla lektorów-cudzoziemców w ramach programu Letnie kursy NAWA
- Zdalnego letniego kursu NAWA dla lektorów-cudzoziemców w ramach programu Letnie kursy NAWA
Akredytacja została przyznana UŚ na lata 2021-2023 na w/w rodzaje kursów.
2021-03-30
W dniu 30 marca 2021 r. Uniwersytet Śląski w Katowicach złożył wniosek w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na doposażenie uczelnianych laboratoriów na kierunkach kształcenia i specjalizacjach związanych z ochroną środowiska i gospodarką wodną.
2021-03-23
Pracownicy Uczelni przygotowali 4 projekty na dofinansowanie współpracy polsko-włoskiej w ramach programu NAWA Canaletto. Celem naboru było wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych Wnioskodawców z Polski i partnerów z Włoch. Kierownikami złożonych projektów są: prof. dr hab. Marian Paluch, prof. dr hab. Monika Fabiańska, dr hab. Gabriela Woźniak, dr Paulina Trybek.
Pracownicy Wydziału Nauk Przyrodniczych: dr hab. Elżbieta Zuzańska-Żyśko, dr hab. Sławomir Sitek i dr hab. Sławomir Pytel zgłosili trzy fiszki innowacji z pomysłami do projektu „Śląska Przestrzeń Innowacji”. Jest to projekt prowadzony jest przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oaz Fundację Fundusz Współpracy z Warszawy, którego celem jest znalezienie rozwiązań problemów społecznych, z którymi aktualnie zmagają się mieszkańcy województwa śląskiego. Zachęcamy do zapoznania się z inicjatywą https://slaska.przestrzeninnowacji.pl/tematy/
Uczelnia po raz kolejny złożyła w Ministerstwie Edukacji i Nauki projekty na dofinansowanie działań podejmowanych przez wybitnych studentów w ramach programu „Najlepszy z Najlepszych”. Zgłoszenia dotyczyły studentki fizyki i studenta matematyki.
Ponadto, Uniwersytet Śląski w Katowicach złożył w imieniu swoich pracowników 5 wniosków w ramach konkursu LIDER XII – konkursie NCBR na poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i mają potencjał wdrożeniowy).