Współmyślenie, współdziałanie
Święto dydaktyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Koniec roku to doskonały czas na podsumowania oraz świętowanie sukcesów. 17 grudnia 2024 roku w auli im. K. Lepszego w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala Święto dydaktyki. Wydarzenie to było okazją do uhonorowania wybitnych osiągnięć dydaktycznych naszych nauczycielek i nauczycieli akademickich oraz złożenia gratulacji laureatkom i laureatom konkursów zorganizowanych w ramach Systemu Motywacyjnego w Dydaktyce Akademickiej (SMoDA): Wyróżnienia JM Rektora UŚ oraz Współmyślenie, współdziałanie (szybka ścieżka).
Współmyślenie, współdziałanie (szybka ścieżka)
Konkurs skierowany był do mentorek i mentorów zespołów studenckich realizujących projekty naukowe, dydaktyczne, społeczne i artystyczne. Na podstawie zgłoszeń Komisja konkursowa wyłoniła 30 zespołów, które miały szansę zrealizować swoje pomysły. Efekty ich pracy zostały zaprezentowane podczas Śląskiego Festiwalu Nauki.
Lista laureatek i laureatów oraz Szczegóły konkursu
Lista laureatek i laureatów konkursu Wyróżnienia JM Rektora UŚ dostępna jest na stronie: https://us.edu.pl/pracownik/sprawy-dydaktyczne/system-motywacyjny-w-dydaktyce-akademickiej-smoda/listy-gratulacyjne-smoda/
Gala i wykład „Trendy 2025 w edukacji akademickiej”
Podczas uroczystości wyróżnienia laureatkom i laureatom wręczyli: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz przewodniczące kapituł konkursowych: Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ oraz Pełnomocnik Rektora ds. Jakości kształcenia i Akredytacji dr Marzena Będkowska-Obłąk.
Galę uświetnił wykład pt. „Trendy 2025 w edukacji akademickiej”, który wygłosiły dr Marcela Gruszczyk i dr Joanna Mercik.
Podziękowania i gratulacje
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy za ich wkład w podnoszenie jakości kształcenia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ich zaangażowanie to fundament, na którym budujemy przyszłość dydaktyki akademickiej.
***
Oba konkursy zostały sfinansowane ze środków Ministra Nauki w ramach wydarzenia Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 (EMNK2024), z łącznym budżetem wynoszącym 300 000 zł.
Archiwum:
Współmyślenie, współdziałanie – ogłoszenie o naborze w edycji 2024 (konkurs rozstrzygnięty)
Uwaga! Ogłaszamy nowy konkurs „Współmyślenie, współdziałanie (szybka ścieżka)” organizowany w ramach systemu motywacyjnego w dydaktyce akademickiej (SMODA) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dla mentorów/mentorek zespołów studenckich realizujących projekty naukowe, dydaktyczne, społeczne oraz artystyczne, finansowany z subwencji Ministra Nauki na realizację wydarzenia Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 (EMNK2024).
20 zespołów studenckich przy współpracy z mentorką/mentorem ma szansę realizować projekty, które ostatecznie zostaną zaprezentowane 9 grudnia w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 25 października pod adresem smoda@us.edu.pl.
Szczegóły konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w regulaminie: Zarządzenie Rektora nr 155/2024
Współmyślenie, Współdziałanie (edycja 2022/2023)
W ramach obszaru „Zawsze dla studenta” został przeprowadzony konkurs pn. „Współmyślenie, współdziałanie” dla mentorek/mentorów zespołów studenckich realizujących projekty naukowe, dydaktyczne, społeczne oraz artystyczne. Zgodnie z założeniami konkursu 20 zespołów studenckich przy współpracy z mentorką/mentorem ma szansę realizować na przestrzeni roku akademickiego 2022/2023 projekty podnoszące poziom zaangażowania osób studiujących w życie naukowe, dające możliwość rozwoju oraz poszerzania kompetencji społecznych, a także będące szansą na prezentację prowadzonych przez nich badań. Projekty te ponadto mają pozwolić na budowanie relacji z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie: Zarządzenie Rektora nr 82/2022 (us.edu.pl)
Wyniki konkursu
Wyboru mentorek/mentorów 27 nagrodzonych zespołów projektowych w ramach konkursu pn. „WSPÓŁMYŚLENIE, WSPÓŁDZIAŁANIE” dokonała komisja w składzie:
1) prof. dr hab. Ewa Jarosz (WNS);
2) dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ (WNŚiT);
3) dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz, prof. UŚ (WH);
4) dr hab. Bogusław Dziadzia, prof. UŚ (WSiNE);
5) dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ (WH);
6) dr hab. Anna Kałuża, prof. UŚ (WH);
7) dr hab. Martyna Rzętała, prof. UŚ (WNP);
8) dr Monika Gwóźdź (WT);
9) dr Agnieszka Kulawik (WNŚiT);
10) dr Maciej Janowski (WNS);
11) dr Magdalena Półtorak (WPiA);
12) dr Adrian Robak, prof. UŚ (SF)
Wyniki I edycji Konkursu „WSPÓŁMYŚLENIE, WSPÓŁDZIAŁANIE”
organizowanego w ramach Systemu Motywacyjnego w Dydaktyce Akademickiej (SMoDA) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dla mentorów/mentorek zespołów studenckich realizujących projekty naukowe, dydaktyczne, społeczne oraz artystyczne