Ankieta oceny pracy nauczyciela akademickiego
Nowa ankieta oceny pracy nauczyciela akademickiego została wprowadzona zarządzeniem nr 3 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 14 stycznia 2022 r. w sprawie ankiety oceny pracy nauczyciela akademickiego, w miejsce wcześniejszych ankiet oceny zajęć dydaktycznych, które wykorzystywano w latach 2009-2015 oraz 2015-2021. Służy ona do pozyskiwania opinii studentów i doktorantów na temat wypełniania obowiązków dydaktycznych przez nauczycieli akademickich w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Indywidualne wyniki ankiety udostępniane są nauczycielom akademickim za pośrednictwem Portalu Pracownika po zalogowaniu. Dodatkowo dostęp do wyników posiadają dziekani, dyrektorzy kierunków oraz osoby i organy odpowiedzialne za zapewnianie jakości kształcenia w jednostce, w której osoba oceniana jest zatrudniona lub w której realizowała zajęcia.
Ankieta jest anonimowa, a udział studentów i doktorantów w badaniach jest dobrowolny.
Ankieta może zostać przeprowadzona tradycyjnie za pomocą drukowanych kwestionariuszy ankiet lub elektronicznie za pośrednictwem systemu USOSweb.
Badanie ankietowe dotyczące każdego nauczyciela akademickiego przeprowadza się przynajmniej raz w roku w ramach zajęć z co najmniej jednego modułu realizowanego przez danego nauczyciela.
Statystyczne zbiorcze opracowanie wyników ankiet jest podawane do wiadomości społeczności akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Opracowanie to nie może naruszać przepisów o ochronie danych osobowych.
Zbiorcze statystyczne wyniki ankiety
- Rok akademicki 2020/2021
- Rok akademicki 2019/2020
- Rok akademicki 2018/2019
- Rok akademicki 2017/2018
- Rok akademicki 2016/2017
- Rok akademicki 2015/2016
- Rok akademicki 2014/2015 (ankieta została wprowadzona od semestru letniego i jego dotyczą wyniki)
Oznaczanie zajęć przeznaczonych do ankietyzacji elektronicznej przez dyrektorów kierunków
Przedłużająca się pandemia oraz konieczność nauki w formule zdalnej, wymusiła wdrożenie i przeprowadzanie ankiety w formie elektronicznej z wykorzystaniem narzędzia Ankieter. Zajęcia przeznaczone do ankietyzacji mogą zaznaczyć bezpośrednio w Portalu Pracownika:
- W przypadku wydziałów dyrektorzy kierunków i ich zastępcy, a także dziekani i prodziekani ds. kształcenia i studentów.
- W przypadku szkół doktorskich ich dziekani lub prodziekani właściwi ds. kształcenia.
- W przypadku kolegiów ich dyrektorzy lub wskazani przez nich zastępcy właściwi ds. kształcenia.
W celu analizy wyników oraz ułatwienia tworzenia list osób przeznaczonych do ankietowania w Portalu Pracownika zostały udostępnione dyrektorom kierunków: raport „Ankiety oceny: wyniki” (wyniki zbiorcze) oraz raport „Ankiety oceny: lista prowadzących zajęć podlegających ocenie w najbliższej ankiecie” (uruchamiany automatycznie wraz ze startem oznaczania ankiet pracownikom w danym semestrze).